Шлюб за добу вже і в Луцьку

Про те, що можна одружитися за 24 години, Україна почала говорити ще торік з літа. А в цьому році пілотний проект починає приживатися і в нашому обласному центрі. Про це ми розмовляли із начальником Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Волинській області Тамарою КАЛИНОВИЧ

– Кабінет Міністрів України встановив, що під час реалізації пілотного проекту право на організацію проведення державної реєстрації шлюбу надається суб’єктам господарювання – юридичним особам публічного права, клопотання яких про спроможність надання такої послуги задоволено територіальним органом Міністерства юстиції, – розповідає Тамара Іллівна.

– Хто в нашому обласному центрі надаватиме такі послуги?

– Волинський обласний музично-драматичний театр, державний історико-культурний заповідник, зокрема Луцький замок. Але я не виключаю, що до управління юстиції будуть надходити клопотання і від інших закладів.

– Яка роль цих організаторів?

– Вони приймають замовлення від наречених, оформляють договір про надання послуги в проведенні державної реєстрації шлюбу, заявку, в якій зазначається інформація про наречених, і разом з квитанціями про оплату державного мита та послуг передають до відділу рацсу. А вже ми будемо реєструвати шлюб на їхній території. Всі витрати за організацію такої послуги будуть входити у її вартість.

– Скільки ж це коштуватиме молодим?

– Насамперед це залежатиме від організатора. На сьогодні мова йде про 1–2 тисячі гривень. Але, як на мене, то це не межа — вартість визначатиме кількість і якість послуг.

– У чому полягає спрощена процедура реєстрації шлюбу?

– Не потрібно дотримуватися встановленого законом місячного терміну і не треба підтверджувати довідками необхідність його скорочення.

– На вашу думку, хто найчастіше скористається такою процедурою?

– Іноземці, громадяни, які проживають в інших містах чи за межами України, а весілля хочуть святкувати у Луцьку.

– А щодо юридичних наслідків такого шлюбу?

– Вони такі ж, як і шлюбу, зареєстрованого в рамках діючого законодавства, тобто із дотриманням місячного строку. І той, і інший реєструє державний орган, який реалізує державну політику у сфері реєстрації актів цивільного стану, і ніхто інший.

– Як ви думаєте, чи приживеться у нас цей проект? Наскільки це зручно людям?

– Те, що це зручно, – безперечно. Однак добре буде тим, у кого складеться сімейне життя, а в кого – ні, то вже не має значення, яка була процедура реєстрації шлюбу.

– А не в рамках пілотного проекту можна зареєструвати шлюб за добу?

– Можна і навіть менше ніж за добу. Але таке право дається у разі вагітності нареченої, народження дитини, у випадку важкої хвороби. Такі шлюби можуть реєструватися в день подачі заяви. І на це наречені затратять 30 – 40 хвилин.

Не важливо, за скільки часу молоді люди зареєструють шлюб – за місяць, добу чи декілька хвилин. Головне, щоб їхнє рішення було виваженим. От, наприклад, торік до нашого рацсу було подано 1744  заяви. 81 пара наречених передумала одружуватись. У цих випадках свою роль відіграв місячний термін. А 19  молодих сімей, що зареєстрували шлюб у 2016-му, у тому ж році його розірвали. На жаль, ось така статистика, яка не тішить.