Секрети вибору цегли: як волинянам збудувати якісне житло

Волинянам розповіли, як правильно вибрати будматеріали для якісного будівництва.

1-21

Про це інформує Волинь 24.

Коли чуєш від знайомого «я купив квартиру» – зразу питаєш: «за скільки?» і «якої площі?». Набагато рідше приходить на думку розпитати про висоту стелі, про вид з вікон, про ступінь готовності…. І майже ніколи – про матеріали, з яких побудований будинок.

А попри це саме якість тих матеріалів, які заховані під штукатуркою, в першу чергу впливають і на комфорт проживання, на надійність і довговічність будинку

Цегла – перша за важливістю серед таких матеріалів. Якою вона буває? Яким чином «диктує» якість житла? Давайте розбиратися…

ЯК ЦЕГЛА БЕРЕЖЕ ТЕПЛО

Усі знають, що цегла буває червона і біла. Червона називають ще керамічною, білу – силікатною. Червону керамічну виготовляють із глини методом випалення. Білу силікатну – із піску та вапна, які обробляють гарячою парою під високим тиском.

Одна з найважливіших характеристик стіни будинку (а отже і цегли, з якої стіна збудована) – здатність берегти тепло. Кажучи професійною мовою – теплопровідність.

Вимірюють теплопровідність за допомогою спеціального коефіцієнта. Ним позначають, скільки теплової енергії буде «губитися» на кожному квадратному метрові цегляної поверхні, якщо товщина стіни – 1 м, а різниця температур – один градус. Тобто, чим менший коефіцієнт, тим менше «губиться» тепла. І тим теплішою є оселя.

За інформацією спеціалістів Управління капітального будівництва Луцької міської ради, коефіцієнт теплопровідності силікатної цегли на 28 % вищий, аніж у керамічної.

2-12

Іншими словами – майже третина тепла, яка збереглася б у «керамічній» квартирі, втрачається у квартирі, де стіни збудовані з силікатної цегли.

Спеціалісти пояснюють це тим, що силікатна цегла – набагато «густіша».

«Порівняно з керамічною цеглою, силікатна характеризується підвищеною густиною, відповідно – підвищеною теплопровідністю. Через це, будинок з силікатної цегли у порівнянні з тим, що збудований із керамічної – буде холоднішим», – інформує доцент кафедри технологій будівельних виробів і матеріалознавства Навчально-наукового інституту будівництва та архітектури Вадим Житковський.

ЯК ЦЕГЛА ВТРИМУЄ ВОЛОГУ

Іще одна характеристика, за якою відрізняється керамічна та силікатна цегла – водостійкість.

«Силікатна цегла – менш вологостійка, вона практично не вбирає вологу. Іі це її серйозний недолік», – стверджує начальник управління капітального будівництва Луцької міської ради Леонід Карабан.

Він пояснює: починаючи ще з радянських часів і донедавна українські будівельники не мали права будувати внутрішні стіни з силікатної цегли. «Як казали в народі: бо буде «сира хата», – пояснює фахівець.

Леонід Карабан розповідає, що раніше силікатну цеглу використовували лише як облицювальну.

«Така цегла – дуже хороша як облицювальний матеріал. Але теж за умови, що на неї не потрапляє волога. Якщо ж тривалий час така цегла намокає – починає зеленіти або чорніти», – каже будівельник.

3-8

Іще один нюанс, пов’язаний із водостійкістю силікатної цегли – якщо при будівництві використовують зарідкий розчин, цегла просто «не схоплюється» і «пливе». А це, зрозуміло, впливає на надійність всієї конструкції.

Натомість червона керамічна цегла завдяки своїй структурі здатна набагато ефективніше пропускати через себе вологу, «випаровуючи» її. Стіни з керамічної цегли краще «дихають» і швидше сохнуть – переконують спеціалісти-будівельники.

НАСКІЛЬКИ ЦЕГЛА МІЦНА

Ще один параметр, за яким оцінюють цеглу – міцність. Цей показник вказує, яке навантаження в кілограмах на квадратний сантиметр може витримати та чи інша марка цегли.

Марка цегли позначається літерою «М» із числовим значенням, що відповідає певному рівню міцності: М-50, М-75, М-100, М-125, М-150, М-175, М-200, М-250 та М-300. Чим вище числове значення марки, тим вона міцніша. Силікатна цегла у цьому виграє перед керамічною: марки із вищими показниками міцності є більш поширеними.

«У Луцьку на розвилці між Дубнівською та Рівненською вулицями будували 16-поверхівку, то перші поверхи зводили із силікатної цегли. У зв’язку із такою кількістю поверхів, потрібна була цегла марки «150», а керамічної такої не випускали», – розповів Леонід Карабан.

До слова, саме показник міцності інколи стає причиною того, що будівельники у намаганні здешевити ціну житла, роблять вибір на користь силікатної цегли. Просто кажучи: стіна з силікатної цегли дешевша, аніж такої ж міцності стіна з керамічної.

ЯК ВПЛИВАЄ ЦЕГЛА НА КОМФОРТ

Порівнюючи керамічну та силікатну цеглу, будівельники наголошують на ще одному показнику: комфорті проживання.

«Є таке поняття як коефіцієнт комфортності. Наприклад, в дерева такий коефіцієнт – одиниця. І в той час, як в червоної керамічної цегли така цифра становить – 0,9, то в силікатної – 0,1», – каже генеральний директор ПрАТ «Луцький домобудівельний комбінат», заслужений будівельник України Руслан Вайман.

 

«Силікатна цегла – це суміш піску та вапна. І така суміш впливає на людину так само, як бетон. Хто хоче жити в бетонних будівлях?.. Силікатну цеглу вигадали від бідності. В радянські часи її використовували лише як облицювальну цеглу, а будували з неї хіба корівники і свинарники. Я нікому не радив би жити в будинку з силікатної цегли», – додає Руслан Вайман.

«Я навіть проти монолітно-каркасного будівництва, бо кращого та більш екологічного будівельного матеріалу, ніж випалена червона цегла – немає. Ніяких домішок, бетонів, не треба перевіряти на радіаційний контроль…», – висловлює свою думку багаторічний досвідчений будівельник, голова наглядової ради ПАТ «Луцьксантехмонтаж», заслужений будівельник України Віктор Чорнуха.

Віктор Чорнуха додає: «При Радянському Союзі силікатна цегла була заборонена для кладки капітальних стін, дозволена – лише як облицювальна. Жодного будинку з неї не будували. А зараз – все частіше можна побачити на будівельних майданчиках. Її використовують «схемщики», щоб низькою ціною привабити покупців».

* * *

Усі знають: найкращий будинок той, який ти збудував собі сам. Чому так? Та тому, що тоді точно знаєш, З ЧОГО він збудований. Тож купуючи квартиру, не бійтеся розпитувати власників про якість матеріалів. Тільки так ваш дім може стати для вас повністю своїм – економним, комфортним і надійним.

 

джерело https://ar.volyn.ua/