“Трамп – єдина людина в світі, якого боїться Порошенко”

Андрій Артеменко  розповів “Країні” подробиці свого плану по закінченню війни в Україні, який він передав оточенню Дональда Трампа: Крим в оренду на 50 років і 72-годинний коридор на Донбасі.

За тиждень до відставки раднику Дональда Трампа з питань національної безпеки Майклу Флинну був представлений план замирення між Україною і Росією з подальшим скасуванням антиросійських санкцій. План розробив депутат Верховної Ради з фракції Радикальної партії Андрій Артеменко. Більш того, разом з цим документом він передав і компромат на президента України Петра Порошенка.

Всі ці сенсаційні відомості сьогодні повідомила американська газета The New York Times.

“Багато хто назве мене російським агентом, американським агентом, агентом ЦРУ. Але як знайти рішення для наших країн, якщо ми не будемо розмовляти?” – Сказав Артеменко виданню.

У підготовці плану зняття санкцій з Росії і його передачі в Білий дім, за інформацією газети, брали участь Майкл Коен (особистий адвокат Трампа) і Фелікс Сатер (американський бізнесмен російського походження, колишній радник Трампа). З обома Артеменко вже давно підтримував контакт.

Майкл Коен

На початку лютого Коен залишив пакет з “планом Артеменко” в кабінеті Флінна. Однак радник не встиг з ним ознайомитися, оскільки змушений був подати у відставку, пише The New York Times.

Коен пов’язаний з Україною. Він одружений з українкою і колись працював над створенням сімейного бізнесу на етанолі в Україні.

З Сатера, який народився в СРСР, а виріс в Нью-Йорку, українського нардепа звели спільні друзі.

Фелікс Сатер

“По-перше, я хочу зупинити війну, а. По-друге, я абсолютно впевнений, що США і Росія повинні бути союзниками, а не ворогами”, – прокоментував свою участь в опрацюванні плану Сатер.

Повідомляється, що минулого літа Артеменко приїжджав в Клівленд на Національний з’їзд республіканців, щоб скористатися шансом зустрітися з учасниками кампанії Трампа.

Фото: Андрій Артеменко гна Манхеттені

“По суті, план Артеменко пропонує вивести російські війська з території східної України, долю Криму повинні вирішити українці на референдумі. Також розглядається можливість, що Крим буде зданий в оренду терміном на 50 або 100 років”, – відзначає газета.

Повідомляється, що Коен і Сетер заявили, що не говорили з Трампом про пропозиції Артеменко. За словами, Коена, він просто залишив запечатаний конверт у відомстві Флінна, напередодні його звільнення.

“Тепер Коен і Артеменко сподіваються, що новий радник з національної безпеки розгляне їх пропозицію”, – пише видання.

Видання пише, що план Артеменко розлютив українських чиновників. Посол України в США Валерій Чалий заявив, що нардеп не має права пред’являти будь-які альтернативні плани від імені України до будь-яких іноземним урядам.

“Країна” після публікації переговорила з самим Андрієм Артеменко, щоб з перших вуст уточнити інформацію, викладену в публікації американської газети.

– Андрій, скажіть, чи існує цей план в природі, про який йдеться в статті?

– Так, такий план існує. Це правда.

– Це ваш особистий план або ж ви діяли в кооперації з іншими українськими політиками?

– Ні, не мій особистий, звичайно ж. Протягом останніх років ми з моїми колегами по Верховній Раді обговорювали варіанти виходу з тієї критичної ситуації, в якій опинилася наша країна через війну на Донбасі і анексії Криму. Цілком очевидно, що йде відразу кілька руйнівних процесів, які вже найближчим часом можуть мати катастрофічні процеси для нашої країни. Війна забирає життєві сили України. Провокує розлом в суспільстві, коли всі один в одного бачать ворогів. Подивіться, що відбувається з блокадою на Донбасі. По-людськи я розумію людей, які виступили проти бізнесу на крові. Уявіть собі, що ви солдатів, що стріляє в супротивника. І в цей момент командир вас просить перекурити пару хвилин, щоб пропустити склад з товаром для ворога. Але якщо подивитися на блокаду з точки зору державника, то ще пару-трійку тижнів і це призведе до колапсу. Триваюча війна провокує і провокуватиме такі ситуації. Очевидно, що потрібно з цим якось закінчувати, інакше Україна не буде. Але ми бачимо, що страждає від війни не тільки Україна. Б’є вона і по Росії в вигляді санкції і “вантажу 200”, колосальних економічних втрат. Після всіх смертей говорити про примирення складно, але має. Адже знайшли в собі сили німці і французи після двох світових воєн домовиться між собою. І ця домовленість стала основою створення Європейського союзу. Чи не у виграші і Захід. Йому не потрібна конфронтація з Росією, яка загрожує втягуванням в третю світову війну. Не кажучи вже про економічні втрати. Захід, з одного боку, втрачає гроші на обмеження торгівлі з Росією, а з іншого боку, змушений фінансово допомагати Україні. Тому, якщо є як мінімум три сторони, які програють від ситуації, тобто потреба в її врегулюванні шляхом компромісу. І ми такий компроміс пропрацювали.

– Хочеться уточнити – хто це ми, хто входить в цю групу депутатів? Десятки ваших колег або можливо сотні?

– Ну, якщо б нас були б сотні, то і країна вже давно була б іншою і війна б закінчилася. Ні, поки це кілька десятків депутатів з різних фракцій. Як з правлячої коаліції, так і з опозиційних. Імена я не можу називати без їх згоди.

– У тому числі і з вашої фракції, з Радикальної партії?

– Так, є і з Радикальної партії. Але, хочу підкреслити, що цей мирний план не ініціатива нашої фракції, а план міжфракційної групи депутатів.

– А глава фракції Олег Ляшко в курсі вашої активності?

– У загальних рисах так. Але про деталі ми з ним ще поговоримо.

– Повернемося до вашого мирного плану. Судячи з інформації The New York Times, ви передали цей план як найближчому оточенню Трампа, так і якогось раднику Путіна. Хто мається на увазі?

– Це не вірна інформація. Я такого не говорив. Я можу підтвердити, що я передав план Майклу Коену і Феліксу Сатера. Вони передали його відповідним американським службам, а вже від них вона пішла в Москву. Де, як мені повідомили у Вашингтоні, його вже розглядають на дуже високому рівні. До речі, з Полом Манафортом, про який також йде мова в статті, я не знайомий і цей план не обговорював.

– Чому саме вас обрали в якості людини, який донесе цей план до Вашингтона?

– Тому що я давно вже знайомий з цими близькими до Трампу людьми. Більш того, я спілкувався і з багатьма американськими конгресменами, де обговорював тему війни в Україні та виходу з неї. Тобто, з американцями я цю тему опрацьовував давно. А з Коеном і САТЕР я почав обговорювати її ще на етапі праймеріз, коли ніхто не вірив, що Трамп стане навіть кандидатом, не кажучи вже про президентство. І це було в той час, коли в Києві все, як ми пам’ятаємо, поливали Трампа брудом, а Україна, на жаль, прямо втрутилася в передвиборну кампан в США.Я ще тоді казав – люди, що ви робите? Якщо Трамп стане президентом, це буде мати вкрай важкі наслідки для американо-українських відносин. І я вже в той час почав налагоджувати канали комунікацій з командою Дональда Трампа. І коли він переміг на виборах, ми приступили безпосередньо до роботи над цим планом.

– Але хто вас все-таки уповноважував на такі переговори? Це питання, судячи зі статті, задає і український посол в США Валерій Чалий. І сам же на нього відповідає – депутат не може пропонувати плани від імені України іноземним державам.

– Ну це дурниці. У нас парламентсько-президентська республіка і депутат може вести будь-які переговори і пропонувати будь-які плани. Більш того, суть нашого плану в тому, що ініціативу у врегулюванні конфлікту повинен взяти на себе саме український парламент, як і годиться в парламентсько-президентській республіці.

– The New York Times пише, що ваш план ліг на стіл до Майклу Флинну незадовго до того, як він був змушений піти. Яка тепер його доля?

– Упевнений, що він не ляже під сукно. Вже багато людей в цьому задіяно. І без реакції він не залишиться. Зараз розглядається кілька кандидатів на посаду радника з національної безпеки і спеціального посланника по особливим доручення. Всіх кандидатів я знаю особисто і я думаю, що у нашої групи буде можливість презентувати їм адаптований план з урахуванням останніх подій в міжнародній політиці.

– Добре, перейдемо тепер до головного. У чому полягає ваш план?

– Головна ідея – ситуація повинна бути вирішена шляхом компромісу. А суть компромісу проста – після нього кожна зі сторін повинна залишитися в чомусь незадоволеною. Тепер по пунктах. Пункт перший. Крим. Проводиться всеукраїнський референдум, на який виноситься наступний план – Крим передається в оренду Росії на тривалий період. 30-50 років. По закінченню цього терміну, в Криму проводиться референдум під контролем міжнародних структур, на якому і вирішується остаточно питання приналежності півострова. Пункт другий. Донбас. Повертається до складу України. При цьому приймається амністія по відношенню до всіх, крім тих, хто вчинив особливо тяжкі злочини. Кордон передається Україні. Але перед цим дається 72 години вільного коридору на вихід тих, хто не захоче жити в Україні. Далі проводиться всеукраїнський референдум з питанням чи потрібно надати Донбасу особливий статус. Залежно від його результату і приймається рішення. Після цього створюється фонд для відродження Донбасу. Його наповнюють різні держави. Від Росії в цей фонд йдуть платежі, які вона платить за оренду Криму. Після виконання цього плану санкції з Росії знімають. Її відносини з країнами Заходу відновлюються.

– Тобто я правильно розумію, що Донбас має повернутися в Україну ще до того як стане зрозуміло – чи будуть йому давати особливий статус чи ні?

– Так цілком вірно.

– І чи є на всі ці пропозиції якась реакція Москви? Поки не схоже, що Росія готова так взяти і просто піти. Тим більше, без особливого статусу для Донбасу. Навпаки, нещодавно Путін підписав Указ про визнання паспортів “ДНР / ЛНР”.

– Так, ситуація змінюється дуже швидко і не в кращу сторону. Тим важливіше швидше запустити процес примирення. Наш план – це пропозиція до компромісу, які можуть обговорюватися. Остаточне рішення, природно, може обговорюватися. Росія, я хочу ще раз нагадати, отримує скасування санкцій. Крім того, план передбачає, що Україна стає офіційно нейтральною державою. Не допускається вступ ні в один з наддержавних союзів – ні в НАТО, ні в ЄС, ні в Митний союз. Україна стає східноєвропейської Швейцарією – нейтральної, мирної, процвітаючою країною, яка дружить з усіма своїми сусідами.

– А на якому майданчику цей план може обговорюватися?

– Це один з ключових моментів, які в ньому закладено. План передбачає відмову від Мінських угод, вже мертвих, до теперішнього часу. Потрібно повернутися до Будапештського меморандуму, який гарантував недоторканність наших кордонів. Потрібно до нього повернутися в тристоронньому форматі – США-Росія-Україна. Створюється спеціальна група з представників парламентів трьох країн, яка і виробляє всі необхідні рішення і приходять до компромісу. Засідати вони можуть в Женеві. Або в Казахстані.

– Чому в Казахастане?

– У Нурсултана Абишевича Назарбаєва вже є дуже успішний досвід примирення Росії та Туреччини після інциденту зі збитим літаком. Можливо, він допоможе домовиться і на нашу конфлікту.

– У The New York Times ще пишуть з приводу якогось компромату, який ви передали американцям з приводу Петра Порошенка. Що це за документи?

– Це платіжки за Нацбанку, за оборонці, по офшорним компаніям Порошенко і його друзів. Ряд з них прямо підпадають під юрисдикцію США і можуть обернутися кримінальними справами проти президента України в Америці. Це дуже серйозні матеріали.

– Звідки у вас ці документи?

– Всі ці документи отримані у співпраці з Валентином Наливайченком (екс-глава СБУ – прим.ред.). Він повністю в курсі моїх дій. І ми з ним активно співпрацюємо як в Україні, так і в США.

– З якою метою ви передали цей компромат американцям? Чого ви домагаєтеся?

– Для того, щоб вижити, Україні потрібне перезавантаження влади. При цій владі не може бути миру і, природно, не може бути реалізації мого мирного плану. При цій владі не може бути реформ. При цій владі може бути тільки корупція. Як можна змінити владу? Є два шляхи. Перший – Майдан. Але це шлях в нікуди. Якщо буде ще один Майдан, який скине владу, то країна розпадеться навіть не на три-чотири частини, а на 20 частин. Більшу частину з них тут же візьме під себе Росія. Другий шлях правильний – дострокові вибори Ради і, можливо, президента. Але влада на це йти не хоче. Змусити її може тільки зовнішній тиск. А якщо бути точним, то тільки Дональд Трамп. Трамп – це єдина людина в світі, якого по-справжньому боїться Порошенко.