Одна курка на двох і «останнє китайське» від Палиці. Фрагменти позачергової сесії Волиньради

Чергова несподівана позачергова. Голова Волинської облради Ігор Палиця знову нечікувано скликав сесію. Щойно облдержадміністрація подала у раду проекту розподілу вільних залишків бюджету, а Володимир Гунчик (у супроводі чуток про його відставку) відбув на два дні до столиці.

Ранок 21-го березня. Депутати поспішають на сесію завчасно. У стінах ради тим часом говорять, що голова ОДА таки пожертвував відрядженям і повернувся на Волинь.

Незвично порожні коридори обабіч сесійної зали. Нема ні дивних хлопців у спортивних штанях, ні армії “активістів”, “ветеранів” і тд. З паперами крокують до зали депутати, начальники управлінь і деякі голови райдержадміністрацій.

Найцікавіше цього дня відбуватиметься не на Київському майдані, а як мінімум на Богдана Хмельницького: у Луцькраді обиратимуть нового секретаря. І щойно Ігор Палиця доспіває останні слова “Ще не вмерла Україна…”, стане відомо, хто він.

БЕЗ ЗАПИТАНЬ. АЛЕ З ГУНЧИКОМ

“Це ж вузькопартійний бюджет!” – голосно обурювався депутат від “Солідарності” Михайло Бегаль за мить до сесії.

Потім він буде пробувати переконати в тому й укропівця Вячеслава Рубльова. Але більшість – непорушна: напередодні бюджетна комісія (за відсутності обранців від “Солідарності”) внесла зміни до проекту розподілу вільних залишків. Тому проект адміністрації на сесію втрапив уже з іншими “акцентами”.

Ігор Палиця прибуває у сесійну залу за кілька хвилин до 10-ї. Здається, що голова облради – не в гуморі. Надто ж бо суворий. Крісло по ліву руку від нього за мить займає голова ОДА Володимир Гунчик. Вітаються… Ще кілька днів тому в цій же сесійній залі говорили про винесення недовіри волинському губернатору.

До порядку денного обранці приступають без запитів і запитань. Ігор Палиця пропонує їх зняти. У залі – ні слова проти.

Незручний момент: є потреба вручити нагороди добровольцям. Заради цього обидва керівники стають пліч-о-пліч і тиснуть руки воїнам. Але напруга у взаєминах відчутна і без слів.

“ЯКА РІЗНИЦЯ, ЯКОГО КОЛЬОРУ КУРКА?”/p>

Наймасніші питання – бюджетні – перші в порядку денному. До розподілу – понад 71 мільйон гривень, що лишилися “у спадок” від 2016-го. Але головне тут – не скільки, а на що.

Михайло Бегаль як мантру повторює своє.

“У мене залишається попереднє враження, що цей бюджет вузькопартійний. Ратнівський район має три депутати від “Солідарності”. Ні одна їхня пропозиція не пройшла.

За кілька хвилин до сесії: Михайло Бегаль пробує переконати Вячеслава Рубльова, що такий бюджет вузькопартійний?

Прошу депутатів від УКРОПу: дайте хоча б тих 200 тисяч на замін каркасу одного з котлів. …Є така китайська мудрість: не має значення, якого кольору курка, аби вона несла яйця. Бо розсваримося – і нічого не буде”, – каже обранець, він же – головний лікар Ратнівської районної лікарні.

Голова бюджетної комісії Андрій Турак виходить до трибуни, хоча виглядає не зовсім впевнено. Дещо плутаючись в цифрах, пробує назвати звідки “зняли” і на що “виділили”. Виявляється, що суттєво скоротили і резервний фонд (ці кошти традиційно передбачені на випадок надзвичайних ситуацій). Інколи надзвичайні ситуації – це …дитячий футбол (450 тисяч), освітлення в селі Череваха Маневицького району і 1 мільйон 700 тисяч гривень на придбання сміттєвоза для Шацької ОТГ.

Андрій Турак Раптом з’ясовується, що депутати не знають, що обговорюють: у них нема на руках проектубюджету зі змінами від бюджетної комісії.

“Як ми будемо за цей бюджет голосувати?” – дивується Святослав Кравчук (“Наш край”).

“Розданий?” – запитує Ігор Палиця.

“Нііі…” – хором відповідають із лав “Солідарності”.

Поки Андрій Турак намагається озвучити всі зміни, Ігор Петрович зауважує:м“Це перший і останній раз ми приймаємо такі зміни до бюджету. Мені не подобається, що депутатам не роздали зміни. Бюджетна комісія мала вночі сидіти, але проекти підготувати”.

Самопомочівці Костянтин Зінкевич і Борис Бабійчук: сфотографуйте нас, має ж бути тут хоч щось позитивне…

…Зрештою, і на сміттєвоз для Шацька (бо там “хороші хлопці”), і 40 мільйонів на добудову перинатального центру в Луцьку (бо в пологовий приймають “без партійних квитків”), і на все інше більшість зголошується.

Курку таки поділили. “МИ МОЖЕМО ВИГЛЯДАТИ СМІШНИМИ…”

На решту питань порядку денного (а їх усього було сім) волинські обранці витратили трохи більше як півгодини.

Створили “тимчасову контрольну комісію з питань інвестиційної діяльності” як черговий доказ того, що діяльність КП “Волиньприродоресурс” є легітимною. Волинське бурштинове підприємство має намір працювати з “інвесторами”, пояснює Ігор Палиця, а “щоб не було претензій” погоджуватиме цю співпрацю новостворена комісія. А точніше – Анатолій Вітів (“Свобода”)Леонід Стефанович (“Солідарність”), Михайло Імберовський (“Самопоміч”), Святослав Кравчук (“Наш край”), Іван Киричик (“УКРОП”), Юрій Ройко

(“РПЛ”).

А Василь Столяр під час сесії натхненно вивчає документи підприємства, яке й очолює

“І я дуже сподіваюся, що правоохоронні органи, які перевіряють отримання ліцензії КП “Волиньприродоресурс”, таки переконаються у її правомірності…” – каже голова Волиньради.

Володимир Гунчик не коментує.

Ще кілька хвилин депутати дискутують, чи варто звертатися до столиці з проханням внести зміни до закону, який зобов’язує заповнювати електронні декларації обранців сільських рад. Мовляв, у віддалених селах – ні інтернету, а часто й ні депутатів, які в ньому “щось петрають”. Треба відтермінувати на 5 років.

“Мені здається, ми можемо смішно виглядати…” – пробує переконати колегу з УКРОПу, автора проекту рішення Олександра ОмельчукатІгор Палиця.

“Важко, але я теж два дні набирав. Ну, що ж зробиш: прийняли закон, тепер мучимося…” – додає згодом.

Зійшлися на пропозиції Констянтина Зінкевича (“Самопоміч”), відтермінувати лише на рік. Звернення прийняли. Але найцікавіше, що доки воно дійде до Києва, сільські обранці вже мають заповнити електронні декларації. До закінчення строку – вісім днів.

Володимир Гунчик. Усе частіше у медіа-простір опоненти губернатора кидають чутки про його можливу відставку…Ігор Палиця і Володимир Гунчик не поспішатимуть залишити сесійну залу. Кілька хвилин розмови. Промовисте рукостискання…

А в цей час у стінах Луцької міської ради ситуація не менш промовисто натякатиме, хто кому тисне міцніше. Секретарем Луцькради обрали лідера фракції УКРОП Ігоря Поліщука.

Триває важкий і виснажливий бій не тільки за Луцьк, а й за Волинь. І якщо комусь здалася 12-та позачергова сесія обласної ради нецікавою через “нудні” бюджетні питання і мінімум гучних заяв на публіку – дарма. У кого гроші – той і задаватиме тон у цій грі.