МІЛІЄ НАЙГЛИБШЕ ОЗЕРО УКРАЇНИ – СВІТЯЗЬ

Починаючи з травня на Волині щомісячно випадає дощів менше середньомісячної норми. Така ситуація негативно вплинуло на водність річок, водойм та рівні підземних вод, – повідомляють у прес-службі Волинського обласного управління водних ресурсів.

78

Все це відбувається на фоні високих середньодобових температур повітря, які в серпні на 5-8 градусів були вищі за звичні для цієї пори. Тож лише протягом минулого місяця рівні води в річках Прип’ять, Стохід, Стир та Західний Буг понизились на 20-15 сантиметрів.

Міліє і найглибше озеро України – Світязь. Протягом останнього літнього місяця рівень води у ньому понизився на 6 сантиметрів. За станом на сьогодні знаходиться на відмітці 124 сантиметрів вище умовного нуля (мінімальна минулого року – 109 сантиметрів, історична мінімальна – 90 сантиметрів).

Утримуються досить низькі рівні ґрунтових вод, в тому числі на меліоративних системах. Так, з 347 тисяч гектарів осушених сільгосппугідь, незважаючи на прийняті заходи з акумуляції води у меліоративній мережі, 99 тисяч гектарів потерпають від засухи. На цій площі рівні ґрунтових вод залягають на глибині 1,5 метра і нижче.

У порівнянні з таким же засушливим 2015 роком залягання ґрунтових вод понизились майже на 10 сантиметрів.

Протягом серпня на польдерних меліоративних системах періодично працювали по одній насосній станції Любешівського та Ратнівського управлінь водного господарства, якими за місяць закачали у водосховища 200 тисяч кубометрів води. Наповнення водосховищ, які знаходяться на території області, становить від 60 до 80 відсотків повного об’єму. Встановлені режими їх роботи з врахуванням маловодного періоду.

Слід зазначити, що з метою виконання доручень Держводагентства щодо експлуатації в умовах маловоддя на меліоративних системах управлінь водного господарства області вжиті заходи з акумуляції води, для цього закрили 326 шлюзів-регуляторів.

Спеціалісти управлінь водного господарства забезпечують постійний контроль за технічним станом водогосподарських об’єктів.

Згідно інформації Ратнівського міжрайонного управління водного господарства, починаючи з 16 серпня витрати води в річці Прип’ять поблизу ВБ Вижівського гідровузла склали менше 1,0 м3/с. Із цього часу, як і передбачено Правилами експлуатації, припинили подачу води з ріки Прип’ять в Білоозерську водоживильну систему Дніпро-Бузького каналу.

Порушень щодо порядку розподілу стоку річки Прип’ять та підтримки рівневого режиму на водпостах з початку року і до сьогодні українською і білоруськими сторонами не зафіксовано. Рівні води в озерах Святе, Волянське та Біле відповідно до Правил експлуатації знаходяться в межах відміток 146,94-147,02 м, при передбаченому Правилами експлуатації діапазоні 146,80-147,20 м.

За прогнозами Волинського гідрометеоцентру у вересні очікується продовження зниження рівнів води як поверхневих, так і підземних. Тому сьогодні, як ніколи необхідно економно ставитись до використання водних ресурсів, а також, не допускати виникнення пожеж в екосистемах, на ліквідацію яких витрачаються значні об’єми води, що нерідко приводить до припинення току малих річок, і, навіть, до їх зникнення.

На знімках: так виглядає обміліла Прип’ять біля села Почапи Ратнівського району;

від середини серпня вода Прип’яті вже не надходить у Білоозерську водоживильну систему.

джерело http://www.volynnews.com/