Старий Луцьк на годину повернувся у сімнадцяте століття

Поспілкуватися із Данилом Братковським та Гальшкою Гулевичівною, а також побачити конфлікт між луцькими братчиками та студентами єзуїтського колегіуму – усе це стало можливим ввечері 18 травня завдяки співробітникам Музею історії Луцького братства та студентам історичного факультету СНУ ім. Лесі Українки. Цього вечора у колишньому «братському дитинці» Старого Луцька відбулося театралізоване дійство «Ніч у музеї історії Луцького братства», – повідомляє «Волинська правда».

Модератором театралізованого дійства була завідувач Музеєм історії Луцького братства Олена Бірюліна. Присутні, дізнавшись про причини утворення та історію Луцького Хрестовоздвиженського братства, відразу ж мали можливість, в певній мірі, відчути атмосферу Луцька XVII століття. Хоча розпочалося її відтворення з не зовсім приємних речей – молоді актори відтворили напад студентів Луцького ієзуїтського колегіуму на Луцьке Хрестовоздвиженське братство. Також присутні мали можливість побачити і те як ті ж студенти колегіуму навіть (а це було зафіксовано істричними документами) стріляли по братчиках з рушниці.

Згодом, дійство продовжилося вже у приміщенні самого Музею історії Луцького братсвта, де його одна з його фундаторів Гальшка Гулевичівна, роль якої майстерно зіграла студентка ІІІ курсу історичного факультету СНУ ім. Лесі Українки Анастасія Марків ознайомила гостей із видатними діячами Луцького православного Хрестовоздвиженського братства.

Особливою була зустріч із Данилом Братковським, якого також неперевершено зіграв один зі студентів –учасників дійства, розповів гостям про своє життя та діяльність, розповів про те як боронив Православну Церкву та український народ, за що і був страчений у 1702 році. Він навіть прочитав кілька рядків зі свого твору «Світ по частинах розлянутий».

Своєю чергою, учасники сучасного Волинського крайового братсвта Святого апостола Андрія Первозванного на чолі із його головою Андрієм Бондарчуком запевнили «брата Данила», що і нині, у ХХІ столітті, вони продовжують його справу.

По тому модератор дійства Олена Бірюліна розповіла присутнім про історію братської Свято-Хрестовоздвиженської церкви, та про те хто з видатних діячів Луцького Хрестововоздвиженського братства був, згідно заповіту, похований у крипті цього храмі. А це, зокрема, – Гальшка Гулевичівна, Луцький єпископ Афанасій (Пузина) та Данило Братковський.

Насамкінець учасники театралізованого дійства розіграли епізод з життя видатного братчика Данила Братковського, який мав місце морозного дня 15 жовтня 1681 року. Тоді шляхтич Братковський врятував 90-літнього монаха Хрестовоздвиженського братського монастиря Варлаама з крипти братської церкви, куди його, невідомо за що, замкнув не зовсім благочестивий ігумен монастиря.