На Волині закривають лікарні, попри протести

original-photo-3У Старовижівському районі владці намагаються закрити три лікарні, мешканці ж проти.
Ідеться про три дільничні лікарні, які функціонують на теренах району.
З приводу їх реорганізації навіть тривали протести жителів Смідинської та Кримненської сільських рад, люди виступають проти закриття медзакладів, – йдеться у матеріалі газети «Волинські новини».

На їхню думку, хтось намагається розв’язати питання сільської медицини в обхід закону, тобто без згоди місцевих рад.

ТАК ПОЧИНАЛОСЯ РЕФОРМУВАННЯ

На 26-й сесії районної ради, що відбулася в березні 2013 року, представники громад дали згоду «на створення пунктів швидкої медичної допомоги при ЦРЛ з базуванням при дільничних лікарнях сіл Кримне і Сереховичі; на ліквідацію відділення швидкої допомоги при ЦРЛ та передачу його майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селища району у власність територіальних громад сіл, селища, міст Волинської області для створення центру екстреної допомоги та медицини катастроф; на надання в оренду приміщень Старовижівської ЦРЛ, Кримненської та Сереховичівської дільничних лікарень для забезпечення діяльності комунального закладу «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

Селяни очікували, як їм і обіцяли, що принаймні в Сереховичах у недалекому майбутньому з’явиться пункт екстреної медичної допомоги. Минуло стільки часу, а віз і нині там. Хоч, схоже, люди в цьому селі ризикнули дослухатися до владців і ніби погоджуються на експеримент – реформування.

Смідинці ж виступили категорично проти закриття у їхньому селі дільничної лікарні. Ймовірно, як покарання за таку впертість пункт екстреної медичної допомоги отримало не одне із найбільших сіл району, а сусідній Луків Турійського району, де нині задоволені його роботою, адже медики «невікладки» мають можливість працювати й справді по-новому, по-сучасному.

Наступним кроком у реформуванні медицини в Старовижівському районі стали рішення самоврядного органу, ухвалені на позачерговій 27-й сесії районної ради цього ж року: тоді було створено Старовижівську амбулаторію загальної практики сімейної медицини та Старовижівський центр первинної медико-санітарної допомоги.

Цими рішеннями депутати районної ради, згідно із законодавством, розмежували первинний і вторинний рівні надання медичної допомоги населенню.

Старовижівському центру первинної медико-санітарної допомоги нині підпорядковані 35 ФАПів та вісім амбулаторій ЗПСМ із денними стаціонарами. Старовижівській ЦРЛ – три стаціонарні терапевтичні відділення на п’ять ліжок у трьох дільничних лікарнях, які залишаються юридично й донині в поперед-ньому статусі, однак опинилися в скрутному становищі.

БЕЗ АКРЕДИТАЦІЇ, ЛІЦЕНЗУВАННЯ ТА ШТАТУ

У лютому цього року хворих, які лікувалися у Смідині та Кримному, як вважають жителі цих сільських рад, буквально виставили за двері з дільничних лікарень у зв’язку з призупиненням їхньої роботи. Це спровокувало протистояння і стало приводом до скликання позачергової сесії районної ради.

До цього ініціативна група сформулювала звернення до голови Волинської ОДА, голів Старовижівської РДА та Старовижівської райради, головного лікаря Старовижівської ЦРЛ з вимогою «відновити роботу Кримненської та Смідинської дільничних лікарень, а також забезпечити Смідинську дільничну лікарню відповідним персоналом».

У разі невиконання цих рішень люди залишили за собою право вимагати відставки голови Старовижівської РДА Анатолія Бринчука та головного лікаря Старовижівської ЦРЛ Тетяни Свіржевської, а також блокування міжнародної автомобільної траси, що проходить через район.

«Щоб дільнична лікарня могла працювати, варто привести її штатний розпис у відповідність до вимог законодавства, тобто потрібно, щоб у медичному закладі функціонувало щонайменше 20 ліжок цілодобового стаціонару, був головний лікар, інші спеціалісти, чого в Смідині немає, – пояснила Тетяна Павлівна.

З її слів, щоб це зробити, лікувальний заклад має пройти акредитацію, термін якої закінчився для дільничних лікарень району ще у 2009 році. У них також відсутні ліцензії на здійснення господарської діяльності, за що передбачена відповідальність, у тому числі й кримінальна. Зрештою, Смідинська та Кримненська дільничні лікарні не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Тож Волинська облдержадміністрація запропонувала негайно припинити надання медичних послуг у цих закладах».

Загалом же перехід до світової практики в галузі охорони здоров’я передбачає крок до сімейної медицини, тобто створення амбулаторій ЗПСМ. У тих селах, про які йдеться, вже працюють амбулаторії загальної практики сімейної медицини з відділеннями денного стаціонару, де можна отримати медичні послуги. Вони ж покликані організовувати і денний стаціонар на дому.

А ще варто взяти до уваги постанову Кабміну від 25 листопада 2015 року «Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними ліжками у розрахунку на 10 тисяч населення», яка вказує на скорочення ліжкового фонду. Стосується це й Старовижівщини.

«Зараз у районі функціонує 135 стаціонарних ліжок, – каже головний лікар ЦРЛ Тетяна Свіржевська. – Згідно із відповідним наказом та розрахунками управління охорони здоров’я ОДА, скороченню в нас підлягає 25 ліжок. Якщо зробити це за рахунок ЦРЛ і надалі утримувати по п’ять стаціонарних ліжок у Сереховичах, Смідині та Кримному, то це призведе до закриття відділень у лікарні, тому що скорочувати в нас уже немає чого. А жителям району, в тому числі й цих сіл, доведеться лікуватися не у ЦРЛ, а в Ковелі чи Луцьку. Якщо ж згадувані сільські громади, відповідно до закону про децентралізацію влади, готові взяти лікарні на своє утримання, ЦРЛ не заперечуватиме. Утім, знаючи про це, громади не поспішають реалізовувати таке право».

АХІЛЕСОВА П’ЯТА СІЛЬСЬКОЇ МЕДИЦИНИ – БРАК КАДРІВ

Протести сільчан проти реорганізації дільничних лікарень на Старовижівщині свідчать, що люди дуже мало знають про функції і можливості амбулаторій загальної практики сімейної медицини, зокрема про те, що сімейний лікар може обстежити і надати хворому допомогу на дому, що у відділенні денного стаціонару йому забезпечать усі можливі медичні послуги, в тому числі маніпуляційні, фізіотерапевтичні, які він отримує в стаціонарі терапевтичного відділення.

Окрім того, що він не перебуватиме в денному стаціонарі у нічний час та не харчуватиметься в лікувальній установі.

А ще сільська медицина «хворіє» на брак кадрів. Вона в районі «старіє», випускники вишів через низьку заробітну плату, відсутність житла, безперспективність не поспішають їхати в той же Смідин, де лікарі змінюються з реактивною швидкістю. А сімейний лікар, який працює нині на неповну ставку в тому ж таки Смідині, на сьогодні не має сертифіката терапевта, тобто не може вести стаціонарних хворих.

КРАЩЕ СУВОРА ПРАВДА, НІЖ СОЛОДКИЙ ОБМАН

За попередніми розрахунками, на функціонування трьох дільничних лікарень на Старовижівщині наступного року потрібно 1 мільйон 233 тисячі гривень. Чи знайде їх держава, формуючи бюджет 2017 року, є підстави сумніватися, адже такі медичні установи вважають безперспективними.

Та й ті самі жителі згадуваних сіл здебільшого лікуються саме в Старовижівській центральній районній лікарні, а не в дільничних, що є вагомим приводом для роздумів і депутатів, і селян.