Волинь: селяни протестують проти виробництва вугілля

У селі Щитинська Воля Ратнівського району – конфлікт між  підприємцем, який виробляє вугілля та селянами.

vugillia

У лісосмузі перед селом Щитинська Воля, що у Ратнівському районі, місцевий підприємець Петро Цяк поставив 7 цистерн, у яких ось уже другий рік випалює деревне вугілля. Люди зчинили лемент. Кажуть, що це незаконно. По-перше, землі – сільськогосподарського призначення, а по-друге, у хлопця нема на ту діяльність жодних дозволів.

Окрім того, скаржиться громада, відходи виробництва забруднюють повітря.

На місце несанкціонованого виробництва вугілля раніше вже викликали і правоохоронців, і представників фіскальної служби. Підприємця оштрафували, але віз і нині там. Поки слідство гальмується, Петро вже зайнявся узаконенням свого бізнесу. Змінив цільове призначення землі, замовив детальний план території. Підприємець звернувся до директора госпрозрахункового центру науково-технічних послуг Людмили Зубко з проханням виготовити документи, з метою обгрунтування обсягу викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин. Працівники екологічної лабораторії Луцького державного технічного університету провели заміри визначення шкідливих речовин в повітрі безпосередньо на проммайданчику, а представники управління Держпродспоживслужби зробили заміри в межах санітарно-захисної зони (500 метрів) та біля найближчих житлових будинків. Усі показники, зі слів завідувачки лабораторією Юлії Сапожник та спеціаліста управління Держпродспоживслужби Анатолія Федорука, – в межах допустимих норм.

Ця інформація прозвучала під час громадських слухань, організованих Петром Цяком. Підпрємець зібрав односельчан, бо цього вимагає процедура отримання погоджень і дозволів.

Послухати Цяка прийшла сотня мешканців Волі Щитинської, екологи, науковці, представники Ратнівської РДА. Ті, хто за, і хто проти, мало не побилися. Одні кажуть, що їхні діти почали задихатися відтоді, як Цяк почав свій бізнес. Інші кричать, що то все заздрощі недоброзичливців. У селі також стверджують, що Петро – підставна особа, а належить бізнес іншому односельчанину, який нині мешкає у столиці.

Що ж до результату громадських слухань, то й сам підприємець не зміг згодом пояснити їх результат. Справа у тім, що він був головуючим і одночасно вів протокол слухань, а всі учасники зборів, посварившись, розійшлись, так і не проголосувавши на підтримку або проти діяльності підприємства. Відтак, їх не можна вважати такими, що відбулися, – каже голова Ратнівської РДА Андрій Харлампович.

Знімальна група програми «Були на селі» навідалась на місце, де відбувається виробництво деревного вугілля. Сторож Віктор у сюжеті розповів, як йому працюється. Як стало відомо згодом, після цієї розмови його побили і звільнили з роботи.