Восени 2021 року в Радомишльській територіальній громаді планують запустити "королівський веломаршрут" із додатком у вигляді інтерактивної електронної мапи. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу економічного розвитку, транспорту, міжнародного співробітництва, проєктно-інвестиційної та інформаційної діяльності Радомишльської громади Олена Яцьківська.

За її словами, велосипедні маршрути у Радомишльській громаді організовували і раніше, але настільки масштабний проєкт вони втілюватимуть вперше. 20-кілометровий маршрут "Velo Regia: королівським шляхом на велосипеді" охоплюватиме 14 історико-культурних, природних та мистецьких об’єктів Радомишля і села Ставки.

"Нам захотілося зробити дійсно дієвий туристичний маршрут – з відповідним маркуванням та інфраструктурою, – який потім можна буде популяризувати і на рівні області, – каже Олена Яцьківська. – Нашою громадою проходить давній сухопутній європейський шлях "Via Regia", що в перекладі означає "королівський шлях". Королівський – не в прямому сенсі, а в тому, що наше місто багате на історичні події. "Velo Regia" ми задумували, як велосипедний маршрут, але пройти його також можна буде і пішки. Він буде кільцевим, тобто стартуватиме і завершуватиметься в центрі Радомишля, на Соборній площі. На шляху заплановані зупинки в Радомишлі та в селі Ставки – можна буде відвідати оглядову вежу, Свято-Миколаївський собор, пивзавод, історико-культурний простір "Повстанський хутір", мистецький маєток "Ставки", урочище "Ринва", замок Радомисль, майстерню-експозицію українських інструментів та інші місця. Всього 14 туристичних, природних та мистецьких об'єктів".

На Житомирщині планують запустити

На кожен з цих об’єктів виготовлять інформаційну таблицю з коротким описом українською та англійською мовами і шрифтом Брайля. Також по місту встановлять спеціальні вказівники двома мовами та створять електронну мапу маршруту.

"Вказівники будуть українською та англійською мовами з врахуванням всіх європейських вимог і стандартів. Що стосується інформаційних таблиць, то їх ми зробимо не лише для 14 об'єктів, включених в маршрут, а й для інших – загалом, це буде 76 об'єктів громади. Весь цей масив даних ми помістимо на інтерактивну електронну мапу – на ній можна буде подивитися фото та почитати коротку історичну довідку про той чи інший об’єкт. "Velo Regia" буде маршрутом-трансформером: турист сам зможе змінювати його, включаючи чи виключаючи з нього ті чи інші об’єкти", – розповідає Олена Яцьківська.

За її словами, на всіх 14 об'єктах маршруту облаштують баки для роздільного збору сміття, а на кількох зупинках організують велопарковки.

Реалізуватимуть цю ідею за фінансової підтримки Українського культурного фонду, який виділив Радомишльській громаді 572 тисячі гривень. Ще 130 тисяч гривень додала сама громада.

"Це лише перший наш крок, – говорить Олена Яцьківська. – Наразі в нас немає спеціальних велодоріжок, але маршрут побудований так, що там спокійно можна їхати велосипедом. Плануємо попрацювати над цим питанням у рамках інших наших майбутніх проєктів. Але ми обов’язково розвиватимемо цей напрям. По-перше, чим більше туристів до нас приїздитиме, тим більше грошей вони в нас лишатимуть, купуючи місцеву продукцію або витрачаючи гроші на різні атракції. А по-друге, для нас важливо також, що у такий спосіб ми зможемо популяризувати здоровий спосіб життя та екологічний транспорт, яким є велосипеди. Ми вже проводимо екскурсії для нашої молоді і плануємо поєднувати їх з уроками історії, аби навчання школярів було не лише пізнавальним, а й цікавим".

Завершити організацію маршруту у громаді мають орієнтовно на кінець вересня – початок жовтня 2021 року. На фінальному етапі у Радомишлі організують "Велодень", де і презентують новостворений маршрут. За процесом створення веломаршруту можна слідкувати на сторінці проєкту у мережі Facebook.

Джерело