До Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами, який відзначають 28 липня, журналісти Суспільного дізналися, як працює гепатитний кабінет у міській інфекційній лікарні та як лікують хворих.

У гепатитному кабінеті черкащани можуть зробити експрес-тест на гепатит С, отримати консультацію лікаря та пролікуватися у стаціонарі.

"На базі закладу він діє із 2018-го року. Через пізнє виявлення захворювання, кількість хворих із хронічною формою зростає щороку. За статистикою більша кількість хворих на гепатит С. В Черкаській області близько трьохсот з половиною тисяч пацієнтів, з гепатитом В дещо менше – 1000-1200", – розповіла директорка лікарні Світлана Волгіна.

Як працює гепатитний кабінет у Черкасах

Аби виявити вчасно захворювання, тести потрібно робити раз у рік. Також варто звертати увагу на симптоми.

"Якщо це ми говоримо про хронічну форму вірусного гепатиту В або С, це може бути загальна слабкість, втомлюваність, періодичний біль в суглобах, важкість у правому підреберї, гіркота в роті, нудота, особливо після важкої їжі", – зазначила лікарка-інфекціоніст Анна Пендюр.

Захворювання можуть виявити у будь-кого.

"Парентеральні вірусні гепатити передаються найчастіше через кров або статевим шляхом. Небезпеку становлять нестерильні інструменти, похід до стоматолога, косметолога, як не стерилізують або недостатньо стерилізують інструменти", – додала Анна Пендюр.

Черкащанка Ольга прийшла на консультацію до гепатитного кабінету, оскільки у неї виявили антитіла гепатиту С.

"Я звернулася з важкістю в правому підребер’ї, слабкістю загальною, іноді нудота і суглоби крутить. У сімейного лікаря я зробила швидкий тест, він виявився позитивним, тому лікар порадив звернутися в інфекційну лікарню", – розповіла жінка.

Для визначення антитіл на гепатит С достатньо п’ятнадцяти хвилин.

"Ми беремо у пацієнта капілярну кров – достатньо однієї каплі. Потім ми додаємо спеціальний концентрат, який допомагає визначити результат. Якщо тест покаже одну смужку – тест негативний, у пацієнта антитіла не виявлені, він здоровий. Якщо буде дві смужки – тест вважається позитивним", – розповіла медсестра Лілія Шестакова.

Нині на стаціонарному лікуванні в закладі перебуває п’ять пацієнтів.

"Це переважно випадки гострого гепатиту А, який зараз розповсюджений в місті, і випадки гострого гепатиту В. Застосовуємо, як правило, симптоматичне лікування – дезінтоксикаційна терапія, використання спазмалітиків, ферментних препаратів. Тобто ми знімаємо ті симптоми, які змінюють і погіршують життя пацієнта. На першому місці – дієта і режим", – зауважила лікарка-інфекціоніст Інна Головня.

За словами жінки, вірусні гепатити – не вирок, головне вчасно виявити та пролікувати:

"Гепатит А повністю виліковний, якщо дотримуватись режиму та дієти відповідно рекомендаціям лікаря. Гепатит С піддається лікуванню і за допомогою лікування вірус зникає з крові. Гепатит В гірше піддається противірусним лікуванням, але своєчасне звернення і призначення терапії продовжує тривалість і покращує якість життя пацієнта".

З 2014-го року пацієнтів з вірусними гепатитами почали лікувати за рахунок державної програми, тому кожен може отримати безкоштовні ліки.

"Дуже неприємно чути, коли пацієнти звертаються і говорять, що їх вчасно не інформували і що їм запропонували купити ці ліки десь в аптечній мережі. З 2017-го року ми безперебійно отримуємо ці препарати і надаємо їх безкоштовно", – зазначила Світлана Волгіна.

Пройти тестування у кабінеті можна у будні з восьмої до шістнадцятої години.

Авторка Тетяна Зозуля

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також Вберегтись від гепатиту: черкасців тестувала мобільна амбулаторія Черкащан попереджають про грозу першого рівня небезпечності У Черкасах тимчасово перекриють рух кількома вулицями

Джерело