Прем'єра вистави-ораторії "Наркомати" відбулася 19 і 20 жовтня на сцені театру "Публіцист". Суспільне Культура зібрало фотографії, відгуки глядачів і авторів та все цікаве, що треба знати про п'єсу.

Щоб розібратись з витоками червоного терору, автори пропонують глядачам спуститись в дантівське чистилище ранньорадянської історії. Функціонує чистилище за формою тринадцяти народних комісаріатів (наркоматів), кожен з яких описав окремий український драматург чи письменник.

"Як ця кривава бійня, що вкорінена в історію Харкова, вплинула на наше сьогодні? Скільки потрібно авторів та авторок щоб в епоху пост-драматичного театру створити сценарій? Кому і навіщо знадобилось взуття Леніна? "Наркомати", вистава-реквієм та вистава роздум за режисури Костянтин Васюков — імовірно остання можливість видвідати театр цієї осені", — пише про виставу Parade-fest.

Тизер вистави:

Виконавці та автори осмислюють ранньо-радянську утопію і феномен національної пам’яті. Авторський склад зірковий: Павло Юров, Олег Каданов, Остап Українець, Ден Гуменний, Ігор Білиць, Максим Курочкін, Анастасія Косодій, Юля Гончар, Ніна Захоженко, Наталка Блок, Олена Апчел, Андрій Ульяненко, Юрій Андрухович.

"Приголомшливо, міцно, вражаюче, чесно, щиро, болюче. Справжнє", — написав про виставу глядач Ігор Ладенко і привітав колектив театру з прем'єрою.

Організатори вистави на своїй фейсбук-сторінці детально розповідають про роботу з кожним із авторів. Ось такою, наприклад, була історія створення однієї з 13 частин п'єси з назвою "Наркомпрод" з Остапом Українцем:

"Остап надіслав нам коротку моторошну п'єсу про травму від Голодомору. Особливого драматизму історії додає той факт, що вона відбувалася насправді. На репетиціях ми теж згадували своїх бабусь та дідусів, яких досі переслідують страхи з тих голодних часів. А щоб передати автентичну вимову головних героїв, автор навіть надіслав нам голосове повідомлення".

Остап Українець на своїй сторінці так прокоментував роботу над п'єсою:

"А насправді дуже дивно розуміти, що написане мною (хай короткий етюд) поставлять на реальній сцені з живими акторами, які моїми зусиллями оце мучаться вимовляти репліки з троха бєрєжьинським акцентом".

П'єса "Наркомюст" — авторства Юрія Андруховича:

"В нашій виставі ми використовуємо фрагмент з останнього роману пана Юрія — "Коханці юстиції". Який саме — не розкажемо! Читайте книгу, а потім вгадуйте у виставі! Для нас цей текст виявився справжнім викликом, ми декілька разів змінювали всю концепцію, багато сперечалися, але нарешті віднайшли ту театральну природу, в якій хочемо пересказати цю дивовижну історію. Автор, до речі, дав нам необмежений та безоплатний доступ до всіх своїх творів, аби ми обрали той, що нам потрібен, за що ми щиро дякуємо!", — дописує театр "Публіцист".

Також в театрі розповідають, що саме на річницю повалення пам'ятника Леніну у Харкові вони встановлювали його у себе на сцені, готуючись до вистави. За їхніми словами, у виставі "Наркомати" п‘єдестал займає центральне місце у візуальній концепції:

"Пам'ятаєте, як Тарковський для фільму "Андрій Рубльов" побудував церкву, щоб спалити її в кадрі? Ми так само поставили пам'ятник, щоб повалити його, в першу чергу, в головах людей. У 2014 році нашого режисера надихнув момент знесення 20-метрового вождя в самому центрі міста та розсмішили кумедні башмаки Ілліча, які він залишив на п'єдесталі перед польотом. Запрошуємо вас на виставу, де ми переживаємо колективну травму, залишену від совку. Встановимо і повалимо пам‘ятник комунізму!", — пише театр "Публіцист".

Після вистави театр запросив глядачів на обговрення п'єси разом з модераторкою Яною Партолою, режисером, кількома авторами та акторами.

За словами організаторів, повторного показу вистави можна сподіватися у перших числах грудня. "Але це не точно", — зауважують вони.

Чиатйте також

"Драматург не любить, коли його не ставлять або ставлять погано": відкрився "Театр драматургів"

Молодіжний симфонічний оркестр України отримав Саксонську премію Моцарта 2021

"Ми під впливом цієї музики": інтерв’ю з головним диригентом Нацопери про прем’єру "Казок Гофмана"

Джерело