Нові правила міжобласних перевезень почали діяти 21 жовтня в Україні. Вони стосуються автобусного, залізничного та авіаційного транспорту. Віднині пасажири не зможуть виїхати до іншого регіону без сертифіката про вакцинацію або негативного ПЛР- чи експрес-тесту, — повідомив Суспільному виконував обов’язків члена правління "Укрзалізниці" Олександр Перцовський. Тести можна зробити на самих вокзалах. Це мало бути безкоштовно, однак за його словами, наразі такої можливості в залізничного перевізника нема.

Мукачево — одне з десяти міст України, де 21 жовтня на залізничному вокзалі розмістили пункти експрес-тестування. Тут перед посадкою на потяги пасажирам визначають, чи є в них антиген до збудника коронавірусу. Для цього є мобільна бригада. Працівниця лабораторії своє ім’я не назвала, однак каже: почали роботу зранку і змінюються з колегами.

"У нас графік. Із семи годин. — Із семи годин. А доки будете сьогодні працювати? — Цілодобово", — сказала вона.

Експрес-тест на вокзалі: як у Мукачеві виконують нові правила міжобласного перевезення пасажирів

Жінка додала: роблять пасажирам тільки експрес-тести.

За словами працівниці лабораторії, вартість експрес-тесту — 350 гривень. У черзі за ним стоїть Руслана Степова. Жінка повернулася з-за кордону і їде додому на Буковину. Не розуміє, чому їй, крім квитка на потяг, треба платити ще й за експрес-тест.

"Дуже жахливо, тому що мені треба три дні добиратися. Що це за гроші роблять, то мені здається, це несправедливо, — сказала жінка. — Ну краще зробити ту вакцину, але я, наприклад, її не хочу робити. Чому я маю платити такі кошти? Ну несправедливо. Без тесту ти ніхто. Розумієте, ніхто!".

"Ми звернулися до МОЗу з проханням, якщо є десь безкоштовні тести, їх надавати, — сказав в.о. члена правління "Укрзалізниці"Олександр Перцовський. — На жаль, на сьогодні всі безкоштовні тести в медичних установах, вони потрібні людям, які перевіряють або медиків, або тих людей, які мають підозру".

Також експрес-тест хоче зробити ще одна пасажирка. Очікує потяг "Ужгород—Запоріжжя". Жінка не назвалася.

"Нам треба їхати сьогодні, — каже. — То не ускладнює процес. Просто світова біда. То знаєте і ви, і всі ми. Люди їдуть, люди спілкуються, а до чого воно призводить? Це ж все зрозуміло. Як вона буде сидіти біля мене або я біля когось, протестована, то буде зовсім інша справа".

Послугами лабораторії на вокзалі користуються пасажири, які не мають документів про щеплення чи не зробили ПЛР- або експрес-тест раніше. Ці документи потрібно показувати при посадці, — розповідає касирка залізничного вокзалу у Мукачеві Ірина Васильєва. Однак квитки, каже, можна купити і без цих довідок.

"Так, ми продаємо, але обов’язково попереджаємо їх. Ставляться з розумінням. І масових повернень нема", — пояснила касирка.

Міжнародний сертифікат про вакцинацію взяв із собою Павло Хотяшов. Він щепився від коронавірусу в Угорщині. Їде до Дніпра.

"Ну це ж правила безпеки. По-перше, якщо люди, наприклад, контактували з хворими, нехай вони відсидять карантин. Я із цим повністю згоден. І так, вибачте, у нас смертність підвищується через цей вірус. І є люди, в яких слабкий імунітет. Я з усіма умовами згоден. У принципі, нема нічого важкого", — сказав чоловік.

При вході до вагонів усі документи перевіряють провідники.

"Паспорт, тест на вакцину, маску і квиток. Є сканер. Я сканую квитки, — каже провідниця Інна Голобородько. — На інше в мене нема. Ми не скануємо тести. — А хтось у "Дії" вам показує? — Так, у телефоні є. — Тобто ви впускаєте, якщо в «Дії» є? — Так, так, так".

Провідник Олександр Івахненко каже: перевіряють документи, наявність маски та ковід-сертифікати. "Ми дивимося на мокрі печатки, — сказав він. — А звіряти в нас нічим. Сканери в нас тільки для квитків є".

За словами провідників, у людей віком до 18 років документи про вакцинацію чи пройдені тести не вимагають. Однак, якщо довідки відсутні в інших, таких пасажирів можуть не запустити до вагонів. І потяг поїде без них.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram

Джерело