20 та 21 жовтня в рамках марафону на Суспільне. Житомир "Опалювальний сезон: більше тепла за менші гроші" ведучі програм разом з експертами обговорювали, у який спосіб жителі області можуть зекономити на опаленні, отримуючи при цьому якісне, але менш вартісне тепло у свої оселі.

У наших соцмережах ми запропонували читачам та глядачам Суспільне. Житомир пройти опитування і дати відповідь на питання, що, на їхню думку, потрібно зробити, аби платити менше за опалення. Відповіді розділилися таким чином:

Результати опитування 20 жовтня обговорювали на каналі "UA: Житомир" в етері програми "Сьогодні. Головне". Регіональна консультантка ОСББ з питань енергоефективності Оксана Рафальська розповіла: аби взимку менше платити за опалення, не обов'язково переходити на автономне опалення, і порадила, як модернізувати будинок, щоб у підсумку платити за тепло менше.

Опалювальний сезон на Житомирщині: більше тепла за менші гроші

Команда діджитала Суспільне. Житомир поспілкувалася з головою ОСББ на Київській, 47, Валентином Рибачуком, котрий розповів, завдяки чому мешканці будинку стали отримувати платіжки за тепло з втричі меншими сумами.

А журналісти служби новин Суспільного побували у Левкові, що під Житомиром, де місцевий житель Валерій Місько розповів, як обігріває будинок станцією з сонячних панелей, котру він обладнав на своєму подвір'ї у 2017 році.

В рамках марафону під час денного етеру на "Українському радіо "Житомирська хвиля" начальник відділу освіти Чуднівської міськради Володимир Кривоцюк говорив про складнощі з проведенням тендерів на купівлю газу та альтернативних видів палива в освітніх закладах громади.

Представники загальноосвітньої школи № 1 міста Житомира розповіли кореспондентам служби новин про те, як економлять, використовуючи у якості біопалива гранули спресованої соломи. А керівники двох житомирських ОСББ говорили про власний досвід утеплення багатоповерхівок і про те, якої економії вдалося досягти за рахунок цього.

І під час вечірнього етеру на "Українському радіо "Житомирська хвиля" експертка з енергоефективності Анастасія Бондарчук сказала, що наразі у якості альтернативи газовому опаленню та опаленню вугіллям можна скористатися кількома варіантами:

теплові насоси; твердопаливні котли на пелетах; сонячні панелі; інфрачервоне опалення; електричні системи опалення.

"Звісно, газовий котел – це зручність і комфорт, але на тлі зростання тарифів люди почали активніше цікавитися альтернативними видами палива, – каже Анастасія Бондарчук. – Тим, хто будується або ж планує заселятися в новобудови, хто хоче реорганізувати приватний будинок, раджу варіант з тепловим насосом. Так, це недешево, але воно того вартує: він є екологічно чистим і окупається за 5 років".

За словами експертки, є й інші види альтернативного палива, котрі мають свої плюси та мінуси.

"Електричний котел має високий рівень коефіцієнту корисної діяльності (ККД) – 90%, є простим в монтажі та експлуатації і потребує відносно невеликих капіталовкладень. Опалення на дровах – не найефективніший вид альтернативи. Ціна на дрова зростає і не падатиме й надалі. Це великі затрати. Для такої котельні потрібно багато місця, її треба обслуговувати, біля неї треба проводити багато часу і завантажувати лише виключно сухі дрова. При цьому ККД не настільки високий, як нам би того хотілося – максимум 85%", – говорить Анастасія Бондарчук.

Що стосується електростанцій на сонячних панелях, то представник однієї з фірм, котра займається їх встановленням, Андрій Олексюк розповів в етері "Житомирської хвилі", що радить комбінувати цей вид альтернативи з іншими.

"Я рекомендував би використовувати сонячну електростанцію в комбінації з електрокотлом або конденсаційним котлом. Фізичним особам раджу ставити станцію під так званий зелений тариф – це фінансово підтримувало б домогосподарство коштами, які вона заробить влітку. Їх можна буде витрачати на опалення і на всі потреби взимку. Окупність сонячних електростанцій залежить від тарифу. Наприклад, для юридичних осіб, які платять за тарифом більше 5 гривень за кіловат, окупність буде складати менше трьох років", – поінформував Андрій Олексюк.

За його словами, сонячна станція у мороз працює краще, ніж в теплу погоду, бо за таких умов сонячний модуль, який генерує енергію, лишається холодним і не перегрівається.

Ще по темі На Житомирщині теплопостачальні підприємства тимчасово призупиняють подачу тепла. Два найбільші за кількістю дітей дошкільні навчальні заклади Романівської громади лишилися без опалення. У гуртожитку Житомирського агроколеджу загорівся увімкнений у порожній кімнаті електрообігрівач – з пожежі евакуювали більше сотні людей.

Читайте нас у Telegram: головні новини Житомирщини

Джерело