В Україні зареєстровано понад 20 ліцензованих виробників рідкого та газоподібного кисню і проблеми з ним немає. Водночас існують логістичні складнощі, які спричиняють "збої" в системі постачання кисню в медзаклади.

Про це у коментарі Суспільному повідомив перший заступник міністра охорони здоров'я Олександр Комаріда.

"Відчутний не стільки дефіцит кисню в лікарнях, а стільки те, що при різкому рівню захворюваності та госпіталізації виникають певні логістичні збої в системі, але кисень є в достатній кількості. Під координацією МОЗ кисень доставляється по всім лікарням які цього потребують", — заявив чиновник.

Чи є проблеми в українських лікарнях з медичним киснем. Пояснюють у МОЗ

За його словами, в Україні зараз є 22 ліцензовані виробники рідкого та газоподібного кисню, фактично, всі ці фірми одночасно є і постачальниками.

"Минулого року таких було 16 компаній. Ми проводили постійну роботу, особливо під час другої хвилі "ковіду", яка була навесні. І тому збільшилася кількість виробників і постачальників", — зазначив Комаріда.

Читайте також: В Україні вистачає кисню для хворих на COVID-19 – Ляшко

Водночас заступник глави МОЗ пояснив, чому зупинили виробництво три українські заводи.

"Виробництво кисню безпосередньо зв’язане з виробництвом промисловим, є певні регламентні вимоги, коли промислові заводи стають "на паузу" і виробництво кисню на цих підприємствах припиняються, тому що виробники кисню також стають на регламентні роботи. Було заплановано на двох заводах такі роботи на жовтень, вони зараз якраз відбуваються у плановому режимі, ще один завод трошки зламався, але вже станом на п’ятницю повністю відновив свою роботу", — зауважив посадовець.

Чому не можна зробити раніше регламенти

"Тут залежить від промисловості, коли в промисловості регламентні роботи. І незважаючи, що зараз ці виробники кисню стоять на регламенті, вони стоять не в найбільш піковий період (захворюваності — ред.), тому що пік ми ще не пройшли", — вважає Комаріда.

За його словами, у МОЗ очікують на відновлення роботи й "коли кисень буде найбільш необхідним, ці заводи будуть працювати". Також він запевнив, що після регламенту "вони навіть збільшать обсяги виробництва кисню".

Читайте також: МОН рекомендує запровадити дистанційне навчання в усіх закладах фахової освіти

"Недостатньої кількості кисню немає, тому що жодна лікарня без кисню не залишилася, вона забезпечується. Додатково МОЗ відпрацювало з Мінінфраструктури питання отримання дозволів на ввезення кисню з Польщі. Частково зараз надходить в Україну, скільки нам необхідно", — переконує чиновник.

Посадовець запевнив, що у такій ситуації дорожче виходить не кисень, а його перевезення: "Тому що збільшується кількість кілометрів, ціна на кисень фактично лишається незмінною. Компанії, які везуть кисень з Польщі — фактично ті самі, які стали на регламентні роботи. І той кисень, який виробляли — зараз везуть з Польщі".

Водночас на запитання про ситуації з нестачею кисню на Херсонщині, а також у Славутській міській лікарні, куди кисневі балони возили з Хмельницької АЕС, він запевнив, що ситуація була "плановою".

"АЕС є ліцензованим виробником кисню, який заправляє кисень в балони й це були планові поставки з АЕС. Можливо це звучить трошки незвично, але "атомка" виробляє кисень і він надходить у лікарню. Це не якесь суперпроблемне питання, це робочий процес", — констатував Комаріда.

Читайте також: Завод, який постачає кисень для лікарень Харківщини, тимчасово не працюватиме: що відомо Чи змінилася ситуація з минулого місяця

"Не те, що з минулим місяцем, навіть з минулим піком (захворюваності — ред.) ми вже більше зараз споживаємо кисню по країні й настільки зараз агресивний штам "Дельта", що на одного пацієнта мінімум вдвічі більше кисню, ніж під час весіннього спалаху", — вказав чиновник.

Він додав, що якщо в середньому раніше споживали 19 літрів кисню, то тепер — 38.

"У нас у кожній області на рівні департаменту охорони здоров’я відповідальна особа, яка займається киснем. І лікарні мають певні контрактні, договірні зобов’язання. Також вони знають, скільки кисню і коли надходить і їм просто потрібно оперативно, хоча б за кілька діб — інформувати департаменти та відповідальних осіб, якщо очікуються якісь збої", — розповів посадовець.

Читайте також: Хмельницька АЕС отримала ліцензію на виготовлення кисню для лікарень

На запитання, куди звертатися, якщо завод не може надіслати кисень він відповів, що насправді "завод не каже, що ми не можемо прислати вам кисень": "Завод інформує, що можуть бути певні перебої з поставками з певних причин, або везуть менше кисню".

"Тобто лікарні звикли, що у них є тижневий чи десятиденний запас кисню завжди. Зараз ці запаси 2-3 дні можуть бути, але система працює постійно. Логістика є і кисень оперативно підвозиться. Можливо в трішки менших кількостях, але більш регулярно", — резюмував заступник голови МОЗ.

Що відомо 22 жовтня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко спростував чутки про те, що в Україні існують проблеми з виробництвом медичного кисню. З 21 жовтня через погіршення ситуації з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні ​​ оновилися правила міжрегіональних перевезень. Зокрема пасажирам під час поїздок у регіонах із “жовтим”, “помаранчевим” чи “червоним” рівнем епіднебезпеки потрібно пред'являти COVID-сертифікати або негативний тест на коронавірус.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело