Експерти вважають, що на ситуація з електроенергією пов'язана з бажанням Ахметова маніпулювати

Для енергосистеми країни відносно тепла зима – це порятунок. Але шанси  пройти її без обмежень примарні. Імпорту електроенергії не уникнути.  Підготовка до перетоків уже в розпалі. Державна компанія "Укренерго" сьогодні таки розпочала аукціони на перетин струму з Росії  та Білорусі. Чому ж так сталося, чим ризикує Україна, купуючи електроенергію в північно-західного сусіда, і чи буде світло цієї зими в українських хатах – журналістка "5 каналу" Марія Писаренко збирала думки.

Купівля електроенергії в Білорусі – чим це загрожує для України та чи будуть проблеми з електроенергією (Відео)

Перша білоруська атомна електростанція біля міста Островець просто поблизу кордону з Литвою. Працює вона менше року і вже пережила аварію. Саме з неї, імовірно, цього опалювального сезону купуватимемо світло. Про те, що цьогоріч Україна отримає електроенергію з Білорусі, повідомляють джерела видання "Економічна правда".

В "Укренерго" 22 жовтня оголосили аукціон, де вже продають потужності перетинів електромереж України та Білорусі на листопад. Триватимуть вони три дні. А результати оприлюднять 29 жовтня, якраз за три дні до кінця дії мораторію на таку торгівлю. Діє він до 1 листопада. Та от офіційно ж у Міненерго запевнили, у планах на опалювальний сезон імпорт із Росії та Білорусі не входить. Міністр коментує неохоче.

"Я звідки знаю? Будемо чи ні? Я звідки знаю, що ми  кого будемо купувати. Ми не плануємо нічого купувати", – відповідає Герман Галущенко.

Купувати доведеться, бо бракуватиме своїх потужностей. А це атомні електростанції, які дають половину електроенергії, і вугільні ТЕС – вони дають трохи більше третини. В Енергоатомі кажуть, у минулий опалювальний сезон Україна зайшла з 5-ма енергоблоками в ремонтному стані. Нині ж працюватимуть усі.

"У нас будуть працювати в осінньо-зимовий період 14 енергоблоків. І в окремі дні 15ий енергоблок можна буде підключити. Вистачить чи не вистачить – питання до Господа Бога", – пояснює в.о. гендиректора "Енергоатому" Петро Котін.

Закрити дефіцит Україна може напряму з Білорусі, Росії чи Молдови. Бо з цими країнами у нас спільна електромережа – ще з Радянських часів. Заборону на купівлю енергії з Росії та Білорусі Нацкомісія з регулювання ринку комунальних послуг запровадила 2015. Відтоді продовжувала з невеликою перервою наприкінці 2019-го року. Та от торік у лютому знову почали купувати білоруське, а згодом і російське світло. ЦьогорІч ситуація повторюється. Бо запасів вугілля Україні на цю зиму трохи більше 700 тисяч тон - а це вчетверо менше, ніж потрібно.

"Ситуація, яка склалася із запасами вугілля на складах теплоелектростанцій показала, що є два безальтернативні варіанти. Або ми змушені запускати графіки обмеження потужності, тобто великі споживачі будуть зменшувати. Або друга альтернатива – це імпорт електроенергії з Білорусі", – каже експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Експерти бачать у цьому спробу шантажу з боку енергетичного монополіста ДТЕК. А його пов'язують з олігархом Рінатом Ахметовим. 

"У приватизаційних умовах – компанія, яка купить електростанції має завантажувати вугіллям власного видобутку. Можна було переобладнати станції на вугілля газової групи. Центренерго зробив це частково. А ДТЕК цього не зробила, обіцяючи налагодити імпорт. І  от до чого це призводить. Це все на мою думку схоже на шантаж", – пояснює експерт з енергетичних питань, голова Бюро комплексного аналізу та прогнозування Сергій Дяченко.

Є ризики і зимових поломок електростанцій. Українська енергосистема у такому стані, що вже не витримує пікових навантажень, особливо взимку. А тому без імпорту  не обійтися, інакше будуть блекаути. Та це замкнене коло, бо так гроші замість розвитку українських мереж ідуть закордон.

А вигідно не лише Білорусі, а її політичному союзнику – Росії. Таким чином Кремль зможе впливати не лише на ринок газу, а й електроенергії України. Крім того, торгівля світлом із Мінськом визнає режим самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Він у міжнародній політичній ізоляції після торішніх сфальсифікованих виборів, придушення протестів і переслідування опозиціонерів. ЗакликАли Україну не купувати енергоресурси у Мінська і балтійські країни-партнери Києва. 

"Це легітимізація режиму влади у Білорусі. Друге – ці країни висловлювали завжди занепокоєння з приводу безпеки експлуатації АЕС. І контракти на імпорт електроенергії дають політичне зелене світло", – пояснює експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Закупівля світла з Білорусі зриває й приєднання України до європейської енергосистеми за угодою про асоціацію з ЄС. До 2023-го Київ зобов'язався відключитися від російсько-білоруської мережі. Для цього має показати, що мережі можуть працювати автономно по тижню - в лютому та липні.

"Росія не хотіла б, щоб Україна від'єднувалася від енергосистеми. Не можна виключати і диверсійних кроків, щоб підірвати проходження режиму ізольованої роботи", – пояснив експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Фахівці кажуть, вирішити ситуацію і відмовитися від угод із Білоруссю ще можна. Для цього Україні потрібно наповнити вугільні склади. Газом запастися уже не вийде. А от докупити вугілля можна протягом усього опалювального сезону. 

Марія Писаренко, Богдан Чаргазія, "5 канал"

Нагадаємо, раніше Україна запропонувала спеціальні умови постачання додаткових обсягів російського газу в ЄС на цей зимовий період.

Джерело