Нацполіція відмовиться від ділянки біля масового розстрілу євреїв у Рівному, де планували житлову забудову для особового складу. Про це повідомив керівник поліції області Олексій Камишанський під час звіту за рік діяльності на посаді. Натомість зазначив, що попросять у міської влади для цих потреб іншу ділянку.

Суспільне запитало, що думають з цього приводу міський голова Олександр Третяк і очільник Рівненської єврейської громади Герш Фраєрман.

Чому поліція змінила позицію

В урочищі Сосонки на вулиці Київській, де у часи Другої світової війни вбили майже 20 тисяч євреїв, у користуванні Нацполіції Рівненщини перебуває дев'ять гектарів і раніше були плани звести там житло для особового складу.

Поліція передумала будуватись біля місця розстрілу євреїв у Рівному. Реакція мера і юдейської общини

Проєкт будівництва котеджів для поліцейських презентували ще у 2018 році і погодили його з Рівненською єврейською громадою.

А 23 листопада 2021 року, звітуючи за рік роботи на посаді, Олексій Камишанський повідомив, що отримати власне житло наразі хочуть близько трьохсот поліцейських, але управління відмовиться від цієї ділянки.

"Моя думка і думка колег така, що не можна будувати у такому трагічному місці. Ми будемо вести перемовини з міською владою та просити ділянку в іншій частині міста", – зазначив керівник Нацполіції області.

Позиція єврейської громади

Після заяви керівника поліції Суспільне звернулося за коментарем до очільника Рівненської єврейської громади Герш Фраєрмана.

"Я згоден, що не варто було б будуватись на кістках. Але ж не все так однозначно, бо у нас, в Рівному п'ята школа на кістках, архів, "обком". А у Сосонках до місця поховання залишалась іще відстань. А тепер як був там пустир, так і буде, а чорні копачі і далі будуть туди приходити. Тому що немає ніякого відеонагляду, ми навіть просили патрульну поліцію, щоб хоч заїжджали туди. Відмовилися будуватися, то й добре, але я мав надію, що поліція загородить меморіал", – зазначив Герш Фраєрман.

За його словами, однією з причин, чому єврейська громада у 2019 році погодилася на будівництво, було збереження меморіалу від вандалів. А нині припустив, що ділянка в Сосонках – це землі в місті та рано чи пізно там усе одно щось будуватимуть.

Позиція мера

Якщо Нацполіція області офіційно відмовиться від забудови ділянки площею дев'ять гектарів у Сосонках, то місто її забере, повідомив Олександр Третяк.

"В міста й так обмаль землі. Тому радо заберемо цю землю назад, яку нам хочуть віддати. А чи віддамо щось – думаю, будемо говорити. Принаймні, поки що Олексій Юрійович (Камишанський,-ред.) не звертався до мене із такою пропозицією. Якщо буде звернення – тоді й будемо обговорювати", – пояснив міський голова Рівного.

Що відомо У 2019 році Рівненська міська юдейська релігійна громада вимагала перед забудовою в Сосонках обстежити територію усього урочища за участі равинів, які спеціалізуються на масових похованнях. Шостого листопада 2021 року виповнилося 80 років з початку масового розстрілу нацистами євреїв в урочищі Сосонки у Рівному. Там, за офіційними даними, загинуло 17 з половиною тисяч жителів міста. Це одна з наймасовіших в історії України акцій Голокосту.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело