Скандальне дослідження Інститут нацпам'яті вже надіслав на перевірку в академію наук та кілька вишів

Напередодні дня пам'яті жертв Голодомору 32-33 років розгорівся скандал. Адже музей Голодомору заявив, що від геноциду, штучно спланованого радянською владою, загинули 10,5 мільйонів українців. Натомість науковці стверджують, що це фальсифікація.

Уперше цю кількість у вересні назвали не історики чи демографи, а колишній працівник КДБ, а нині - генерал-лейтенант СБУ у відставці Микола Герасименко, який ініціював криміналістичну експертизу.

Суперечки через кількість жертв Голодомору: чому заявили про фальсифікацію даних і кому це вигідно  (Відео)

"Проведено сім складних експертиз, і в більшості експертиз, де стояло питання було чітко визначено, 10 мільйонів 500 і крапка, і більше до цього питання не варто повертатися", - заявив Микола Герасименко.

Крапку не готовий ставити видавець Марко Мельник. Адже на замовлення музею голодомору він видав першу тисячу книг із матеріалами досудових розслідувань Голодомору. Після того, як розіслав примірники діаспорі та в українські бібліотеки, керівництво музею - наклад вилучило.

"Вони це формулювали, що хочуть перетворити в туалетний папір. Це надзвичайно було для мене дико", - каже видавець.

Музей надрукував нову книгу - з такою самою назвою та індивідуальним номером, але в іншій друкарні. Мельник припускає - остання версія - підробка.

"Я знаю, що Герасименко мав величезну кількість правок до оригінального видання. Те, що мені перекази працівники - нинішній й колишні музею Голодомору інститут дослідження голодомору, це те, що ці експертизи робилися за принципом просто арифметично множити на два уже доведену кількість жертв", – пояснює Марко Мельник.

Те, що Микола Герасименко грає першу скрипку в Музеї Голодомору - підтверджує і колишня співробітниця - історикиня Тетяна Швидченко.

"Про нього говорили напівпошепки, генерал СБУ у відставці. Складалося враження, що він керує всіма процесами в музеї, тобто, не генеральна директорка, а саме ця людина, що він все контролює і навіть вказує, що кому робити і вказує історикам, як їм працювати. Це не припустимо", - переконує історикиня.

На голову не налазить. Так оцінює кількість фальсифікацій у книзі історик Геннадій Єфіменко. Найбільш показова - це некоректне посилання на статтю агронома-економіста Степана Соснового, який у 1942 вперше підрахував, що під час Голодомору загинули чотири і вісім мільйонів українців.

"Відкриваємо цю книжку. Написано - Степан Сосновий 1942 рік, Харківська газета "Нова Україна", кількість втрат - 7 мільйонів, 465 тисяч. Такого фальсифікату, я не розумію, навіщо це робиться, бо це дуже легко перевірити", - наголошує історик, учасник проєкту "LikБЕЗ історичний фронт" Геннадій Єфіменко.

Наклепи зводять ті, хто хоче применшити масштаби геноциду та зупинити поширення правди - каже чільниця Музею Голодомору та одна з упорядників книги Олеся Стасюк. Пояснює - підрахували всіх невинно убієнних у межах кримінального провадження щодо виконавців Голодомору.

"Оприлюднені експертизи, з реальною кількістю втрат, пораховані українці, які були знищені в 32-33 роках як в Україні, так і на північнокавказькому краю. це експертиза була проведена національною академію правових наук, її підписали дев'ятнадцять таких відомих фахових експертів", - зазначає Олеся Стасюк.

Один із них - Микола Герасименко, якого і підозрюють у фальшуванні історії.

"Він ніким не працює. Він не може працювати в музеї. Його призначила Служба безпеки України експертом тієї першої кримінальної справи щодо організаторів і саме завдяки йому у січня 2010 року, коли вже Янукович став президентом, ця справа була доведена до суду", - каже директорка музею голодомору-геноциду.

Тоді київський апеляційний суд назвав винуватців геноциду українців - Сталіна та його поплічників, і на підставі експертизи Інституту демографії зафіксував - у 32-33 роках від голоду загинули 13% населення тогочасної України.

"Єдина офіційна цифра в Україні - це три мільйони дев'ятсот сорок одна тисяча. це рішення суду 2010 року, яке також фіксує, що Голодомор - це геноцид. яке визначає перелік організаторів - поіменний. всі інші дані - це припущення, гіпотези", - заявив голова Українського інституту національної пом'яті Антон Дробович.

Скандальне дослідження Інститут нацпам'яті вже надіслав на перевірку в академію наук та кілька вишів. Дробович наголошує - доки не буде фахової дискусії чи іншого судового рішення, жодна державна інституція не може офіційно називати 10,5 мільйонів загиблих.

"Це дуже безвідповідально, якби хтось неперевірену цифру намагався виставити від імені держави. Це б'є по всій історії відновлення чесності, відновлення історії цієї трагічної історії", - каже Дробович.

"Може поставити під сумнів і компетенції українських науковців, і потім цим може скористатися і Москва", - зауважує історикиня Тетяна Швидченко.

Нині 16 держав визнали голодомор геноцидом українців.

Леся Головата, Катерина Ментус, Едвард Белінський та Сергій Новіков, "5 канал".

Джерело