Компанія, якою головно володіють держава та Ігор Коломойський, видобуває близько 90 % української нафти

Роздирання чи розумний розподіл? "Укрнафту" розділять між її головними власниками – державою та Ігорем Коломойським. Розпочати процес нині мали збори акціонерів. Але кворуму забракло і засідання перенесли. Утім головне запитання: що з компанії дістанеться державі, а що олігарху. Схему поділу поки що тримають у таємниці. З того, що вдалося довідатися журналістам - у виграші залишиться Ігор Коломойський. За даними видання "Наші гроші", йому дістануться найкращі нафтові родовища. А ще – держава може заплатити бізнесменові мільярдні компенсації. Як це стало можливим – знає журналіст "5 каналу" Сергій Барбу. 

Кому

Розлучення неминуче. Держава та Ігор Коломойський ділять бізнес. На кону – "Укрнафта". 51% компанії належать державі. 42% – групі "Приват", яка пов'язана з Ігорем Коломойським.

До будівлі Укрнафти з'їжджаються акціонери. Напівдержавна компанія скликає на засідання своїх власників. Збираюся без сторонніх очей. Журналістів не впускають.

Кілька годин очікування і жодного рішення. Хоча саме збори акціонерів і мали офіційно розпочати розподіл Укрнафти. 

"Після трьох годин очікування виявилося, що ні "Нафтогаз", ні акціонери, які представляють групу "Приват" не зареєструватися. Тобто загальна кількість 65 акціонерів, які мають близько 1 відсотка акцій. Відповідно немає 50-ти відсотків, немає кворуму і ніяких рішень не було прийнято", – каже аналітик Денис Саква.

Компанія, якою головно володіють держава та Ігор Коломойський, видобуває близько 90 % української нафти. Поборотися і уряду, і олігарху є за що. 

"Поділу "Укрнафти" не відбулося. Поділ – це вихід із тривалої та складної ситуації. Але це питання не вирішено. Я знаю, що у нас немає сьогодні грошей у держбюджеті платити будь-кому, зокрема і компанії Коломойського", – заявив президент Володимир Зеленський.

"З 2003 року Укрнафтою управляють менеджери, які лояльні до Ігоря Коломойського. І це завжди було наріканням основним через те, що там були непрозорі речі якісь. Нафтогаз збирається виходити на міжнародні ринки запозичень. Співвласність із таким персонажем як Ігор Коломойський, який є у санкційних списках США, це дуже велика проблема для цього проєкту", – каже фахівець паливного ринку Сергій Куюн. 

Що отримає держава, а що бізнесмен – поки невідомо. Інформацію про розподіл компанії поки що публікують лише ЗМІ з власних джерел. 

"Усі варіанти поділу, які були опубліковані, вони передбачають, що приватним компаніям залишаються "вершки", а державі "корінці". При чому "корінці" вже такі вбиті. Наприклад, родовища у Карпатах вони вже давно відпрацьовані. Там вже люди кажуть про екологічну катастрофу, і представники держави кажуть, що ось ми держава – ми маємо врятувати" – розповідає журналіст-розслідувач видання "Наші гроші" Юрій Ніколов. 

Перешкодою для розлучення між державою та Коломойським в Укрнафті може стати один із судових позовів. 

Бізнесмен хоче забрати у держави понад 9 мільярдів кубометрів газу. Для порівняння - це більше половини усіх запасів блакитного палива держави на зиму. 

Вартість цього газу – близько 9-ти мільярдів доларів. Це приблизно як увесь бюджет Великого будівництва. Газ, через який тривають судові перипетії, Укрнафта видобула ще з 2007-го до 2013-го років.  

"Держава фактично мала понятійну угоду з приватними акціонерами. Держава забирає газ, дешево видобутий Укрнафтою. Віддає його по пільгових цінах споживачам і не дивиться на те, що відбувається у нафтовій частині. Держава грабує тут, приватні акціонери грабують там. Всі у шоколаді", – пояснює журналіст-розслідувач Юрій Ніколов. 

Попри заяви президента, держава може піти на поступки бізнесмену. Принаймні  в Укрнафті вже заговорили про мирову угоду на спірний газ.

"Укранафта" повідомляє, що бажає вирішити спір, шляхом укладення мирової угоди", – заявила представниця "Укрнафти". 

Ділити спільний бізнес держава та Ігор Коломойський продовжать уже 23 грудня. Саме тоді компанія знову скликає збори акціонерів. 

Сергій Барбу, Іван Лємєхов, "5 канал"

Джерело