"Слуги" після прийняття очікують отримати 18 мільярдів доходів у держбюджет вже наступного року

Після прийняття антиолігархічного закону, наступним для деолігархізації мав стати ресурсний законопроєкт 5600, який називали ще "антиахметівським", бо він мав встановлювати нові, підвищені ставки рентної плати з видобутку залізної  руди. Але в цей закон закинули не тільки підвищення податків для великого бізнесу, але й підвищили  акцизи для тютюну та горілки, накинули мобільним операторам і навіть селянам. Журналістка "5 каналу" Ірина Сисак з'ясовувала у депутатів, кого ж вони підтримали. 

З Нового року - нові податкові правила. Рада підтримала багатостраждальний ресурсний закон, за який не могла ніяк домовитися пів року. І найбільше, обіцяють депутати, заплатять олігархи.

І недарма закон охрестили ще "антиахметівським". Податки зростають для бізнес-імперії найбагатшого українця Ріната Ахметова. Підвищену ренту платитиме за видобуток залізної руди, яким займаються його підприємства.

"Ми стикалися з шаленим опором надвеликого бізнесу", – заявляв "слуга" Данило Гетманцев, який очолює податковий комітет Ради.

Домовитися за підтримку законопроєкту у другому читанні не вдавалося всередині "Слуги Народу". У зеленій фракції ЗМІ нараховують кілька десятків депутатів, які орієнтуються на Ахметова. Від липня документ чекав розгляду. Його кілька разів переносили. Зрештою, ніби знайшли компромісну поправку.

"Вона полягає в тому, що ми вводимо відсоток від вартості руди, яка визначається на міжнародній китайській біржі. Правка зменшує цей відсоток на вартість логістики, тобто доставки цієї руди до Китаю", – зазначає Данило Гетманцев. 

І ця схема могла перетворити закон із анти на "проахметівський", "слуги" спершу нібито підтримали. Але в останній момент передумали. І правку на користь олігарха завалили. Але чи осилить бізнес такі високі податки – сумніваються в опозиції.

"Ми наших добувників взагалі виштовхуємо з ринку, вони стають неконкурентними", – вважає Ніна Южаніна з "Європейської солідарності".

"Воно чесно говорячи сказати щосильно вплине на надходження – ні, відсоток він значно був зменшений в Кабміні, в раду вже рента була внесена занижена", – вважає Ярослав Железняк з "Голосу".

Разом із рентою на руду зросте – екологічний податок. За забруднення довкілля платитимуть великі підприємства, які знову ж таки належать Ахметову та іншим олігархам. Нововведення торкнуться і пересічних українців. Податки збільшать для селян. За вирощену на власній земельній ділянці городину, якої ви продасте на понад 78 тисяч гривень, у 2022-му доведеться заплатити податок на доходи – 18%.

"Непосильні для власників сільськогосподарських земель податки. Для бюджета це не будуть великі гроші, а для селян це будуть гроші, які вони не зможуть заплатити", – вважає Юлія Тимошенко. 

Майже уп'ятеро більше доведеться сплачувати і податок на землю за межами населеного пункту. За гектар...

"Зараз платять 250-300 грн, тепер будуть платити 1400-1500", – пояснив Ярослав Железняк.

Серед іншого, закон підвищує акциз на алкоголь на 5%. Відтак, ціни на напої підуть угору. Окрім збільшення ставок, посилиться і податковий тиск, нарікають в опозиції.

"Абсолютно дає шалені повноваження податковій, це означає, що буде шалений рекет проти бізнесменів, ще збільшиться корупція", – заявив Олексій Гончаренко з "Європейської солідарності".

Від "антиахметівського" закону Слуги Народу мають намір залучити до держбюджету-2022 18 мільярдів гривень.

До суперечливого та скандального закону нардепи подали понад 11 тисяч поправок. Аби не загрузнути у законодавчому смітті, Рада вирішила йти за скороченою процедурою - у залі голосували лише півтори сотні пріоритетних пропозицій. Загалом за закон дали 255 голосів. Лише 210 від слуг народу. Решта – групи Довіра та За Майбутнє і позафракційні. Опозиція документ не підтримала.

"Індексація всіх рентних платежів це прямо впливає на споживача, починаючи від хліба, закінчуючи меблями, будматеріалами, весь ланцюжок товарів, які виготовляються в Україні, зросте на 10-15%", – пояснює Ніна Южаніна з "ЄС".

держава починає більш предметно більш чітко знищувати середній клас, фермерів, селян які обробляють паї і дається податковій адміністрації драконівські можливості

У Батьківщині вже заявили – реєструватимуть постанову про скасування закону. 

"Ми її провалимо, далі піде на підпис голові ВР і президенту", – переконує Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу".

Ресурсний закон має запрацювати з 1 січня. На ознайомлення з новими правилами бізнес має на все про все один місяць. А це, кажуть опозиційні нардепи, порушує податкове законодавство, яке гарантує бізнесу, що про подібні зміни їх мають повідомити за пів року до нововведень. 

Ірина Сисак, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал"

Як інформував 5.UA, на пресмарафоні, який пройшов у п'ятницю 26 листопада, президент заявив, що в нього є інформація про підготовку на 1-2 грудня в Україні державного перевороту. Також під час спілкування запевнив, що Україна повністю контролює свої кордони та готова до будь-якої ескалації з боку Росії.

Тоді Зеленський заявляв, що до держперевороту може бути причетним олігарх Рінат Ахметов. Утім сам Ахметов цю інформацію назвав суцільною брехнею. 

Пізніше президент США Джо Байден заявив, що він розмірковує над тим, щоби провести особисту розмову з лідерами України та Росії через інформацію щодо можливого "держперевороту". 

Джерело