Чим корисна гречка

Як розповіла нутриціологиня Анастасія Голобородько, гречка - це псевдозлак, адже вона фактично є насінням трав'янистої рослини. Практично всі псевдозлаки відрізняються більшою нутритивною цінністю та зовсім не мають у своєму складі глютену. Саме цю речовину виключають за певних хвороб, зокрема, запалення ШКТ, аутоімунних захворювань, алергії тощо.

Користь гречки в порівнянні з іншими крупами (спельта, рис, перлова крупа, пшоно) в тому, що вона містить всі типи клітковини, які потрібні для здоров'я кишківника.

Користь гречки: чому її потрібно додати до свого щоденного раціону

А ще користь гречки в тому, що вона містить майже повний профіль амінокислот. З 20 до її складу входять 18. А найбільше в ній міститься аспарагіну, глутаміну та гліцину.

Харчова цінність гречки

Гречка входить практично до всіх дієт для схуднення. І недарма. Вона відрізняється невеликою калорійністю - всього 313 ккал на 100 г (якщо брати крупу, зварену на воді). В ній не містяться холестерин і трансжири.

В 100 г звареної гречки також міститься: 16% добової норми білків (4,2 г), 3% жирів (1,1 г), 4% вуглеводів (21,3 г).

Завдяки лізину та метіоніну (амінокислоти, які містяться в білках гречки) вона легко засвоюється організмом. Хоча гречка - це низькокалорійний продукт, страви з неї надовго дарують відчуття ситості.

Користь гречки також і в складних вуглеводах, які довго переробляються організмом, тому не викликають різкого підвищення інсуліну в крові.

Глікемічний індекс гречки - 50-60 одиниць. Тому вона - незамінний продукт у дієтології.

Вітаміни та мінерали

Чим ще корисна гречка? В ній міститься велика кількість водорозчинних вітамінів групи В (В1, В2, В5, В6, В9). А ще до її складу входять вітаміни Н, Е, РР. А ось жиророзчинних вітамінів у гречці немає.

Майже всі мінерали, які потрібні нашому організму, також присутні в цій крупі: магній, калій, селен, цинк, марганець, мідь, хлор, залізо, йод, сірка, фтор, хром, бор, молібден, олово, ванадій, кремній, титан, нікель, кобальт.

Наприклад, залізо потрібне для утворення червоних кров'яних тілець, допомагає боротися з анемією, підтримує здоровий колір шкіри обличчя. Кальцій необхідний, щоб кісткові тканини були міцними, допомагає зменшити ламкість нігтів, робить волосся гарним. Завдяки калію регулюється кров'яний тиск, а ось магній - незамінний мінерал у боротьбі з депресією.

Завдяки тому, що в гречці є вітамін Р (його ще називають рутином), вона допомагає підтримувати здоров'я. Зокрема, рутин зміцнює стінки артерій та робить їх еластичнішими. А ще він допомагає зміцнити капіляри, зменшити їхню ламкість, посилити дію вітаміну С (аскорбінової кислоти), покращити роботу серця і функцію щитовидної залози.

В чому користь гречки для організму

Гречка має багатий і збалансований вміст мікроелементів та мінералів, що робить її дуже корисною для роботи всіх органів і систем організму. Зокрема, вона допомагає:

знизити рівень поганого холестерину в крові;

підвищити опірність організму до простудних інфекцій;

зменшити набряки;

зняти запалення слизових оболонок в разі хвороб ШКТ;

схуднути;

знизити рівень цукру в крові;

позбавити від безсоння та деяких проявів алергії.

А ще гречка бере участь у кровотворенні та незамінна в косметології - з неї роблять живильні маски для шкіри.

Кому протипоказана гречка

Незважаючи на всю користь гречки, є люди, яким її вживати протипоказано. Насамперед йдеться про тих, в кого на гречку алергія. Хоча це буває рідко. Також гречку варто з обережністю вводити до раціону маленьких дітей (як і будь-які інші нові продукти). Додавати перетерту гречку до прикорму починають лише від шестимісячного віку.

Не рекомендується вживати гречку в великих кількостях в разі певних хвороб ШКТ. Достатньо 100 г вареної крупи 2-3 рази на тиждень.

За підвищеного згортання крові також протипоказано вживати гречку, адже в ній міститься велика кількість вітаміну Р.

Читайте також:

Як варити смачну гречку, щоб вона була розсипчастою: корисні поради господиням

Скільки та як зберігати гречку, рис, манку і інші крупи

Джерело