Україна провела обмін полоненими і повернула додому понад дві сотні захисників Маріуполя. Серед визволених – 108 «азовців», а також нацгвардійці, прикордонники, поліцейські, сбушники, митники, тероборонівці тощо. Звільнено 124 офіцерів і трьох вагітних медикинь, серед них Мар’яна Мамонова, якій народжувати з дня на день.

П’ятеро командирів: Денис Прокопенко (Редіс), Сергій Волинський (Волина), Святослав Паламар, Денис Шлега і Олег Хоменко за умовами домовленості залишатимуться у Туреччині, під особистим протекторатом президента Ердогана, у комфортних умовах, маючи можливість проводити особисті зустрічі.

Також звільнено 10 іноземців з США, Великої Британії, Хорватії, Марокко та Швеції, які воювали за Україну і яких окупанти хотіли стратити. Вони вже знаходяться у місті Ер-Ріяд (Саудівська Аравія).

215 героїв замість Медведчука. Подробиці обміну та найяскравіші історії визволених

Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський зазначив, що цей обмін полоненими був найтяжчим серед усіх, які він коли-небудь бачив. «Було багато деталей, але очевидно, що це велика перемога України та всіх, хто докладає сил для української перемоги», – наголосив він, не озвучивши деталей.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив журналістам, що визволені бранці настільки схудлі і виснажені, що декого з них він навіть не впізнав.

Блогеру Володимиру Золкіну визволені з полону розповіли, що їх дійсно дуже погано годували.

«Було майже без фізичного насильства. Інколи хіба що на початку, коли були допити. Випитували, чи є іноземні представники у підрозділі, чи була іноземна техніка і озброєння, як діставалися до місць дислокації і що бачили дорогою. Особливо їх цікавила наявність американської техніки в нас. Але відео не записували, лише протоколювали», – зазначають щойно звільнені бранці. Один з них додає: «На мені вони два стільці зламали за те, що не міг згадати, коли у мене були попередні ротації. Добре, що це були дерев'яні стільці».

Полк «Азов» у 2014 році брав участь у звільненні Маріуполя і після того залишався у місті, а коли почалося повномасштабне вторгнення, прийняв бій. У березні росіяни оточили Маріуполь і щоби заявити про повний контроль над містом їм залишалося зайти на територію заводу «Азовсталь», у підземеллі якого укрилися мирні жителі, під захистом оборонців Маріуполя.

Героїчна оборона «Азовсталі» тривала, поки командири не отримали наказ зберегти життя особового складу. На той час у захисників майже повністю вичерпався запас води, харчів і ліків. 16 травня було розпочато евакуацію з «Азовсталі». Росіяни оголосили «азовців» терористами і збиралися судити, тримаючи у спеціально зроблених для цього клітках, щоби потім винести смертні вироки.

Перший обмін відбувся у кінці травня, тоді вдалося визволити 95 наших захисників.

29 липня росіяни влаштували вибух  у колонії в Оленівці, де утримували полонених «азовців».Скільки їх тоді загинули і були поранені, достеменно не відомо, поки йдеться про пів сотні.

Всього у російському полоні, за словами Зеленського, перебуває понад 2,5 тисячі оборонців «Азовсталі». У своєму вчорашньому зверненні президент зазначив, що переговорний процес щодо обміну полоненими продовжується і триватиме до останнього бранця.

Українських героїв обміняли на 55 російських військових і кума Путіна Віктора Медведчука, який з 12 квітня перебував у СІЗО за підозрою у держзраді. Генеральний прокурор України Андрій Костін натякнув, що слідство від цього не постраждає.

«Досудове розслідування щодо нього завершено. Свідчення Медведчука задокументовані. Ми нікого не випускаємо на свободу, а передаємо з української тюрми у велику тюрму, яка називається Росія», – повідомив він.

Російська сторона вчора фактично підтвердила, що обмін став можливий завдяки українському контрнаступу: на Харківщині ЗСУ взяли у полон велику кількість російських військових, які й поповнили обмінний фонд особо цінними для РФ екземплярами. Учора ж російські пропагандисти обурювалися, чому 55 їхніх воєнних злочинців ніхто не зустрічає як героїв.

215 героїв замість Медведчука. Подробиці обміну та найяскравіші історії визволених

Щодо Медведчука, Росія його наче проковтнула і забула. Коментуючи обмін, речник Міноборони РФ Ігор Конашенков заявив, що полоненим росіянам в Україні «загрожувала смертельна небезпека», але про кума Путіна і словом не обмовився. При цьому ще у квітні речник президента Росії Дмитро Пєсков заявляв, що Москва не планує міняти Медведчука на українських військових.

Легендарні оборонці «Азовсталі»: хто саме повернувся додому

Ще навесні вони стали народними героями. Українці слідкували за подіями на «Азовсталі» завдяки геніальним фотографіям Дмитра Козацького (Орест), співали разом із Пташкою (Катерина Поліщук), слухали сповнені відваги і гідності звернення Волини і Редіса (Сергій Волинський, Денис Прокопенко), а фото з Михайлом Діановим облетіло увесь світ і стало одним із символів гідності захисників України і жалюгідності окупантів.

215 героїв замість Медведчука. Подробиці обміну та найяскравіші історії визволених
215 героїв замість Медведчука. Подробиці обміну та найяскравіші історії визволених
Редіс
Денис Прокопенко, позивний Редіс, командир Окремого загону спеціального призначення «Азов»

Воює з 2014 року, швидко став командиром взводу, роти, а згодом батальйону. З вересня 2017 –  командир Окремого загону спеціального призначення «Азов». Герой України.

Під час оборони Маріуполя Денис Прокопенко відзначився тим, що дуже ефективно відбивав атаки ворога. Коли почалася блокада «Азовсталі», він став голосом полку «Азов» і регулярно записував відео про ситуацію на заводі українською та англійською мовами.

Дружина Дениса Катерина вже поділилася із журналістами радістю – він їй подзвонив.

«Емоції переповнюють. По голосу – наче все добре. Але я побачила, який він має вигляд зараз на брифінгу. Я рада, що він живий, але те, який він зараз має вигляд… Я просто боюся уявити, що з ним там робили», – сказала Катерина Прокопенко, додавши, що готова летіти до чоловіка першим же рейсом.

215 героїв замість Медведчука. Подробиці обміну та найяскравіші історії визволених
Волина
Сергій Волинський, позивний Волина, командир 36-ї ОБрМП

До 2014 року Сергій Волинський служив морпіхом у Криму. Після окупації Криму разом із побратимами, які не зрадили присягу, повернувся на материкову Україну і служив у підрозділі морської піхоти у Миколаєві. Брав участь в АТО, після 24 лютого захищав Маріуполь.

13 квітня частина 36-ї ОБрМП під командуванням Волинського з'єдналась з полком «Азов», щоби разом обороняти «Азовсталь».

215 героїв замість Медведчука. Подробиці обміну та найяскравіші історії визволених

Волинський написав листа Папі Римському, звертався до Байдена, Ердогана, Джонсона і Зеленського із проханням деблокувати Маріуполь і вивести цивільних. Під час блокади «Азовсталі» він закликав застосувати екстракшн (тактична процедура, що полягає у швидкому вивезенні людей з ворожої території у безпечне місце).

215 героїв замість Медведчука. Подробиці обміну та найяскравіші історії визволених
Калина
Святослав Паламар, позивний Калина, заступник командира полку «Азов»

Святослав з тих, хто

Джерело