Подружжя митців з Київщини Яків та Ольга Біленко на початку повномасштабної російсько-української війни переселилися до Чорткова. Від імені переселенців вони планують встановити у місті "Дерево подяки".

За словами Якова Біленка, коли почалося повномасштабне вторгнення – переїхали до Вінниці, а потім – на Закарпаття. Там поселилися спочатку в Ужгороді, а згодом проживали у селах Закарпатської області. До Чорткова приїхали 14 квітня і живуть тут досі.

"У нас є великий собака і кіт, ми взяли їх з собою. А з ними нас не могли поселити у гуртожиток. То ж нам безкоштовно надали для проживання квартиру, яка належить церковній громаді. Згодом у Чорткові я працевлаштувався архітектором у міській раді. І тепер з дружиною ми орендуємо квартиру за власний кошт", – розповів Яків.

Подружжя переселенців на Тернопільщині планує встановити

За словами чоловіка, разом з дружиною вони вирішили, що хочуть від імені переселенців віддячити всім, хто не залишився осторонь чужої біди. Так, виникла ідея встановити у Чорткові "Дерево подяки".

"Однієї ранньої весни тисячі наших братів та сестер відлетіли-зірвалися у невідомому напрямку. Не за покликом серця, а ховаючи свої сім'ї від ординської навали. Залишаючи свої так старанно і з любов'ю звиті гнізда-домівки у страху, відчаю, болю і смутку, без жодних планів на майбутній день, лише з однією метою – вижити. І це були довгі моторошні дороги в невідоме, але не в порожнечу, а в теплі дбайливі руки та серця наших таких же братів і сестер на заході, які підхопили, обігріли, нагодували і прихистили. Вже перебуваючи далеко від дому, у нас народилась думка про подяку тим, хто не залишився байдужим осторонь від чужого болю. І саме в Чорткові бажання віддячити за турботу набуло форми "Дерева подяки" або "Дерева вдячних сердець", – каже Яків.

Як розповів митець, до встановлення скульптури долучаються також чортків'яни – письменник, режисер, вчитель, художник і музикант Остап Барановський та архітекторка й екскурсоводка Олеся Хмелик.

"Ми плануємо розпочати збір коштів на "Дерево пам’яті". Оголосимо збір для місцевого населення, а також я намагатимусь залучити до фінансової підтримки своїх друзів з різних куточків України. Ця скульптура буде з металу. Її виготовить відомий місцевий коваль Василь Гудима. Зараз він працює над макетом "Дерева пам’яті", висотою один метр", – каже чоловік.

Працівники Чортківської міської ради зробили опитування у Фейсбуці серед жителів Чорткова, щодо місця, де краще встановити "Дерево подяки".

"Швидше за все, встановимо скульптуру у парку імені Івана Франка", – розповів Яків. – повідомили у міській раді.

Чоловік каже, згодом планують встановити у місті ще кілька таких дерев.

Що відомо

Яків та Ольга Біленко у Чорткові разом з іншими митцями створили 13-метровий 3D мурал на стіні бібліотеки, на ньому зображений вигаданий місцевий герой – пан Чорткавер.

Джерело