10 жовтня, після російського ракетного обстрілу, благодійний фонд Сергія Притули розпочав збір "на помсту". За добу українці пожертвували 352 мільйони гривень, 100 з яких витратили на 50 дронів-камікадзе RAM II UAV та три наземні станції керування. Суспільне поспілкувалося зі співрозробником українського безпілотника RAM II Вадимом Кодачиговим. Чому дрон виробляють кілька компаній, які технології він має та чому дорожчий за американські аналоги — в нашому матеріалі.

Виробництво

Як з’явився RAM? У 2015-2016 роках виникла ідея створити перший український атакувальний безпілотник-камікадзе. Його робили чотири компанії. Перша модель вироблялася три роки й добре себе зарекомендувала. Друга модель з’явилася у 2018-му. Я переконав кількох виробників об’єднати зусилля і створити лінійку української продукції, де різні підприємства будуть мати частку постачання комплектуючих, в яких мають найбільшу компетенцію.

Пам’ятаю, як проводилися перші іспити. Нам тоді дали танк і сказали: "Спробуйте влучити". І коли ми "чьотінко" в башту в’їхали, нам сказали: "Ого, нічого собі!"

Хто виробляє RAM II?

У розробці цієї моделі та постачанні комплектуючих залучено майже десяток підприємств. Усі компанії взаємозамінні. Якщо в однієї виникли труднощі — немає деталей чи генеральний конструктор раптово зник, — її замінить інша компанія.

Чому дрон не виробляє єдина компанія? Хіба це не прискорило б виробництво?

Тоді б керівника компанії просто ліквідували б й на цьому усе виробництво завершилося. Саме тому ми й перейшли до диверсифікації виробництва.

На скільки відсотків цей дрон український?

Усі найбільш важливі компоненти дрона — відеоканал, телеметрія, керування — зроблені в Україні. Ми виробляємо найскладніше — засоби зв’язку безпілотної техніки. Звісно, радіодеталі для виробництва закуповуємо. Їх Україна не виробляє. Але навіть плати паяються тут, в Україні.

RAM II вироблений на базі українського розвідувального дрона "Лелека-100". Тобто в корпус "Лелеки" встановили іншу камеру та вибухівку?

Від "Лелеки" лише корпус, це 10-15% від всього "літака". Але не тільки "Лелека" може виступати корпусом для цього безпілотника. Є замінники, і досить хороші.

Який термін виробництва одного безпілотника?

Тут багато факторів, складана математика. Наразі можна виробляти близько сотні одиниць на місяць. Потужності такі є і їх можна ще збільшити.

Читайте також: Зруйнована "Мрія". Чи вигідно Україні відбудовувати знищений літак Бойове використання

Які цілі вражає безпілотник?

Він атакує танки, БТРи, БМП, РСЗВ, що особливо важливо, бо вони завдають багато неприємностей. Якщо дрон вразить БМП чи БТР, вижити можливо, але сама машина буде виведена з ладу. Якщо в танк, то він, як у фільмах, у повітря не підлетить, але буде пошкоджений і не зможе виконувати бойові задачі.

У чому унікальність RAM II?

Він обладнаний найсучаснішими розробками, які дозволяють, попри застосування РЕБів (засоби радіоелектронної боротьби, — ред.), довести дрон до цілі та уразити її. Один літак — одна ціль. Росіянам буде важко з ним боротися. Ми розуміємо, як ведеться перехоплення та приглушування керування дроном, та максимально робимо так, щоб все це було марно.

Також він має можливість "скасування місії". Якщо ви вилетіли на завдання, а ціль сховалася, безпілотник можна повернути. Вмикається блокування детонатора і він сідає — або на парашуті, або "на пузо". Після цього його можна повторно запускати, і кількість таких запусків — необмежена.

І ще одна з найважливіших технологій у цьому дроні — якісна система захоплення цілі. 30-кратна оптика з гіростабілізацією (пристрій, що стабілізує камеру під час польоту, — ред.) та цифровою стабілізацією. Дрон захоплює ціль з трьох кілометрів. Якщо він її захопив, то хоч мітлою розмахуй — йому все одно. Він атакує і його не зупиниш.

Яка ефективність RAM II?

Вартість знищеної техніки ворога в десятки чи сотні разів перевищує суму, яка витрачена на виробництво безпілотників. Наприклад один танк вартує від 1.5 до 5 млн доларів. За цю суму можна виготовити цілу ескадрилью безпілотників. У RAM II коефіцієнт ефективності — 100%. Один безпілотник — одна ціль вартістю до 5 млн доларів. Це того варто.

Читайте також: Гучний звук та низька висота польоту. Як розпізнати і врятуватися від дронів-камікадзе Вартість

Яка вартість безпілотника?

Не можу назвати, але вона співрозмірна з його світовими аналогами. До того ж ціна значно нижча, ніж вартість деяких керованих снарядів. При цьому RAM II точніший за практично всі снаряди й значно ефективніший.

Згідно з інформацією, яку оприлюднили після збору, можна підрахувати, що вартість одного дрона — близько 35-45 тисяч доларів. Чи не зависока?

Новий російський танк Т-90 коштує близько 4,5 мільйонів доларів, Т-72 вартує 1,5-3 мільйонів доларів, БМП-3 — 2,8 мільйона доларів. Дрон, який знищує таку техніку — це дорого чи ні? Дорого в порівнянні з чим? З життям солдата? Ні, це не дорого. З вартістю БМП — теж не дорого. Тоді з чим? З картоплею? Ну тоді так, це дорого.

Ну і щодо формування ціни. Є такий орган, як військове представництво, і є такий документ РКМ — розрахунково-калькуляційні матеріали. Повірте, військове представництво вивертає всі папери: де і що закупили, за якою ціною, хто виробляв? Ніхто не формує ціну зі стелі. Вартість цього дрона складається з десятка цін комплектуючих, кожну з яких ретельно перевіряє військовий представник, який супроводжує виріб на кожному етапі.

RAM II порівнюють із американськими Switchblade. Обидва дрони ударні, а Switchblade добре зарекомендував себе у війнах в Афганістані, Іраку та Сирії. Він у кілька разів дешевший. Чому під час війни варто купувати дорожчі українські дрони, аніж перевірені війнами американські?

По-перше, Switchblade мають інші характеристики. Скільки років американці воюють з росіянами? Ніскільки. Switchblade працювали проти радянської техніки, якою керують росіяни? Ні — не працювали. А ми працювали й розуміємо як вони воюють. Switchblade-300 — це протипіхотний дрон, який може уразити в найкращому випадку легку неброньовану техніку. Switchblade-600 — більш важкий та дійсно протитанковий дрон. Але ще раз підкреслю: що б не казали, він коштує значно дорожче, ніж RAM.

По-друге, коли нам щось дають, це підіймає не нашу економіку, це розвиває не наш інтелект і це посилює не наш військово-промисловий потенціал. Так, це допомагає відбити російську атаку і за це я щиро вдячний американським та європейським партнерам. Але Україна має шанс стати однією із провідних країн з розвитку систем радіоелектронної боротьби та безпілотної авіації. Якщо українська продукція буде вартувати на 20% дорожче, ніж імпортні аналоги, потрібно закуповувати техніку українського виробництва. Тому що ми повертаємо податки в бюджет, сплачуємо заробітну плату, розвиваємо військовий та науковий потенціал і створюємо власні українські технології.

Чи впливає на ціну те, що дрон виробляється в Україні?

Так, те, що виробляється в Україні, дійсно інколи дорожче, аніж аналогічний виріб за кордоном. Тому що, по-перше, ми не маємо великих обсягів замовлення. По-друге, механізми закупівлі військової продукції ускладнені. Якщо процедури пов’язані з військовим виробництвом, проходженням іспитів, прийняттям на озброєння та формуванням держзамовлення прибрати, не тільки вартість безпілотника зменшиться на 10-15%, а ще й з’явиться десяток серійних виробників, які зараз не в змозі подолати державну бюрократію. Чим більше багатосерійне виробництво, тим дешевша одиниця.

Читайте також: IRIS-T для ЗСУ. Що відомо про німецький комплекс ППО Навчання та керування

Скільки пілотів уже можуть керувати безпілотником?

На цей момент у нас є більше сотні пілотів, які розуміють, як ця штука працює.

Скільки триває навчання?

Якщо пілот вже має навички керування "Лелекою", "Фурією", "PD", три дні буде достатньо. Якщо "з нуля", потрібен тиждень.

Скільки дрон несе вибухівки?

Три кілограми. Цього вистачає, щоб пошкодити танк. Взагалі до безпілотника є декілька варіантів снарядів. Термобаричні — ефективна штука проти скупчення техніки або особового складу противника на площі близько 20-30 квадратних метрів. Кумулятивні снаряди — це протитанкова історія. Фугас — потужна протипіхотна.

Як відбувається керування?

Спочатку іде пошук цілей. Далі за допомогою розвідувальних дронів передаються координати, за якими вже вилітає RAM II. Якщо включилася ворожа радіоелектронна боротьба і заглушила навігацію, дрон можна довести в режимі ручного управління. Ціль зафіксована, останній запобіжник знімається і все — він пішов атакувати. Далі дивитеся, мов телевізор. Дрон атакує зі швидкістю 100-120 кілометрів на годину.

У цьому дроні-камікадзе реалізовано декілька систем атаки: бічна, лобова і, як у Javelin, вертикальна — згори вниз. Він однаково атакує з будь-яких позицій.

Читайте також: "Шахеди" з маркуванням "Герань-2". Що відомо про іранські дрони, які з'явилися на озброєнні Росії

Після цього інтерв’ю редакція Суспільного звернулася до старшого інструктора на позивний "Гліб" фонду "Повернись живим" з напрямку безпілотних летальних апаратів, аби оцінити можливості RAM II. "Повернись живим" є одним з найбільших військових фондів України й постійно закуповує для ЗСУ безпілотники, в тому числі й ударні.

За словами "Гліба", RAM II доречно порівнювати з російськими аналогами. Серед них "Ланцет" — ударний безпілотник, який росіяни використовували в Сирії, і нині в Україні. "RAM II має більший радіус дії, більший потенціал. І найголовніше — це багаторазова зброя. "Ланцет" має шукати іншу ціль, бо повертатися йому немає можливості, він в одну сторону летить. А це

Джерело