38% відсотків білорусів нині виступають за союз з Росією. Про це свідчать дані соціологічного опитування Chatham House, проведеного у листопаді, пише "Еврорадио". За інтеграцію з Євросоюзом — 18%. Ще 25% опитаних вважають, що потрібно спробувати поєднати обидва вектори. Крім того, 18% респондентів вважають, що краще жити поза рамками зовнішньополітичних союзів.

Напередодні повномасштабного російського вторгнення в Україну 31% білорусів вважали, що Білорусі краще перебуватиме в союзі одночасно і з РФ, і з Євросоюзом, нагадують соціологи. Тож тепер їхня кількість зменшилась на 6%.

Половина білорусів дивиться російське телебачення

Згідно з даними опитування, 53% білорусів дивляться посійське телебачення раз на тиждень або частіше. При цьому 11% опитаних роблять це кілька разів на день. Довіряють російському ТБ 39% респондентів.

Опитування: 38% білорусів виступають за союз з РФ

При цьому білоруське державне телебачення програє російському: його дивляться 50% опитаних як мінімум раз на тиждень. Довіряють білоруському державному ТБ — 38%. Водночас 33% опитаних вважають, що росТБ не заслуговує на довіру, 35% — не мають довіри до державного телебачення Білорусі.

Також білоруси читають такі пропагандистські росЗМІ, як RT, ТАСС, "Лента.ру" та інші: 44% хоча би раз на тиждень проглядають їхній контент, а 32% довіряють цим ресурсам.

Аудиторія білоруських незалежних ЗМІ становить біля 41%. Це дещо більше, ніж аудиторія російських незалежних ЗМІ ("Медузы", "Новой газеты", "Дождя") або міжнародних (BBC, The Guardian, CNN).

За даними дослідників, аудиторія незалежних ЗМІ частіше знає про те, що відбувається насправді.

Як ставляться білоруси до мобілізації в РФ

42% опитаних білорусів підтримують ("найвірогідніше" або "точно") мобілізацію в Росії. Негативно до неї ставляться — 34% респондентів. При цьому 39% білорусів позитивно ставляться до виїзду частини росіян для ухилення від мобілізації. І приблизно така ж кількість (38%) ставляться до цього негативно. Загалом, російських ухилянтів подтримують і засуджують по 37% респондентів.

Що бажають білоруси українцям і росіянам

Побажання громадянам України і РФ у білорусів загалом сходяться: лідирують заклики "триматися, співчуття". Потім — побажання миру, і, з невеликою різницею, підтримка у війні, заклики "одуматися" або побажання перемоги.

Соціологи Chatham House опитали 858 респондентів із 11 по 20 листопада. Опитування проводилося у форматі інтернет-інтерв'ю. У цілому ж вибірка відповідає структурі міського населення Білорусі та скоригована за статтю, віком, розміром населених пунктів та рівнем освіти.

Що відомо про участь Білорусі у війні Росії проти України

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого на території Білорусі були зосереджені десятки тисяч російських військових, частина з яких брала участь у війні на українській території, а також здійснювала ракетні та авіаційні удари.

На початку травня 2022-го у Білорусі розпочалася раптова перевірка сил реагування. Колони білоруських військ рухалися в бік кордонів Литви і України. 26 травня не визнаний низкою держав світу президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у Збройних Силах Білорусі планують утворити Південне оперативне командування поблизу кордонів з Україною. У серпні Білорусь знову продовжила військові навчання.

За даними Інституту вивчення війни, Лукашенко, з великою ймовірністю, й далі даватиме Росії доступ до повітряного простору своєї країни, аби висловити підтримку президенту Росії Володимиру Путіну.

30 жовтня Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь. 1 грудня у Генштабі повідомили, що у Білорусі готують підрозділи танкової армії РФ. У Міноборони України запевнили, що ЗСУ готові до будь-яких викликів з боку Білорусі.

24 листопада Лукашенко заявив, що білоруська армія не зможе допомогти Росії у війні з Україною, не тому, що це політичне рішення, а тому, що "35-40 тисяч не вирішать проблеми". Наступного дня до Білорусі прибули російські генерали, щоб контролювати підготовку військових.

27 жовтня повідомлялось, що Білорусь, ймовірно, готується приймати військові ешелони з РФ. 30 жовтня Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь.

3 грудня міністр оборони Росії Шойгу приїхав у Білорусь до Лукашенка. Вони обговорили підготовку та забезпечення білоруської армії, Лукашенко заявив, що російські білоруські військові готуються, як "єдине угруповання, єдина армія".

Читайте також

"Вони вводили нас в оману": військові про підготовку росіян до лютневого нападу на кордоні з Чернігівщиною

"Будемо усі йти на захист у ліси": як живуть волиняни у селах на кордоні із Білоруссю

У Прикордонній службі відреагували на "раптову перевірку" армії Білорусі

У Білорусі проводять "раптову перевірку" армії

В ISW оцінили шанси вторгнення Білорусі в Україну

Джерело