У Миколаєві станом на 25 січня поблизу зупинок громадського транспорту встановлені 19 бетонних укриттів. Вартість однієї такої споруди становить понад мільйон гривень. Всього по місту, відповідно до рішення виконкому, їх мало бути 34.

Від чого здатне захистити таке укриття та чи залишаються вони актуальними для Миколаєва, дізнавалися кореспонденти Суспільного.

У кожному укритті є дві лавки по чотири місця, стоячи тут можуть перебувати одночасно до 20-ти людей. Зі слів начальника міського управління з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Олександра Герасімені, такі бетонні укриття мають захистити жителів міста від уламків та касетних боєприпасів. Пряме ж влучання витримати бетонна конструкція не зможе.

Бетонні укриття: від чого здатні захистити та наскільки актуальні в Миколаєві

Вартість одного такого укриття становить 1 млн 95 тис. грн. Воно складається з 13-ти модулів, вагою від чотирьох до шести тонн кожен. Загальна вага укриття — 71 тонна. Модульний принцип обрано для того, щоб споруду можна було легко зібрати і розібрати. Коли зникне загроза ворожих обстрілів, елементи укриття використають для облаштування стаціонарних бомбосховищ.

З 19-ти сховищ — 14 виготовили в Миколаєві, решту безкоштовно передали з інших міст. Укриття, що виготовили в Миколаєві, оснащені інтернет-зв'язком — спочатку під’єднали проводовий інтернет, станом на 25 січня триває підключення мобільного — на випадок вимкнень електроенергії.

Всі укриття підключені до системи "Безпечне місто" — той, хто має доступ, може спостерігати за тим, що відбувається всередині у реальному часі. Також є зв’язок з міським кол-центром 15-88, аби можна було подати сигнал тривожною кнопкою — якщо, наприклад, комусь стане зле та потрібна термінова допомога. Якщо хтось вирішить із кнопкою побавитись, оператор, який стежить за укриттями через камери, тимчасово відімкне систему. Також, сидячи за бетонними стінами, можна на моніторі спостерігати за транспортом, що під’їжджає до зупинки, щоб не пропустити свій автобус чи тролейбус.

11 жовтня виконком Миколаївської міської ради прийняв рішення виготовити, змонтувати та облаштувати 34 швидкоспоруджувальні павільйони "Тимчасове укриття". Керівник "Миколаївелектротрансу" Юрій Сметана розповів, що його підприємство обрали для виконання цього завдання через те, що саме воно опікується зупинками громадського транспорту, поблизу яких і побудовані бетонні конструкції.

"Її розмір по зовнішніх стінах — 7,60 метра на 4,10 метра, товщина стін — 400 міліметрів. Середній показник, який витримує сам бетон – це більше 40 мегапаскалів на сантиметр квадратний", — розповів Юрій Сметана.

Оскільки в Україні досі не існувало державних будівельних норм для створення таких споруд, міськрада замовила проєкт, за підсумками конкурсу його підготувала фізична особа-підприємець Дар’я Григоренко.

"Розроблялося проєктантом, яка ознайомлювалася з усіма наявними документами, державними будівельними нормами, досвідом інших міст, досвідом інших країн і вже видала нам саме такі технічні характеристики, технічне завдання до конструкції, яка має бути", — розповів Юрій Сметана.

Прибирають в укриттях працівники "Миколаївелектротрансу", проте під час перевірки конструкцій кореспондентами Суспільного всередині двох з них було сміття та ймовірно сліди сечі.

Всередині самих укриттів під час перевірки людей не було. На зупинці поблизу вулиці 6-ї Слобідської кореспондентам Суспільного місцевий житель Олександр розповів, що не користується укриттями.

"У мене ноги хворі. Поки зайду туди...", — сказав чоловік.

Жителька Миколаєва Світлана говорить, не вважає такі укриття актуальними для міста станом на січень 2023 року.

"Їх пізно поставили. Потрібно було ставити, коли місто бомбили. А коли вже відбомбили і стало тихо — їх поставили. Хто буде до них ходити — ніхто. І багато у місті взагалі стоять незручно — поки до них добіжиш, тебе десять разів уб’ють. Як на проспекті Миру, на Космонавтів — там далеко це все від зупинки", — розповіла Світлана.

За словами керівника "Миколаївелектротрансу", до 28 січня міськвиконком має вирішити, чи продовжувати виготовлення і встановлення бетонних укриттів. Станом на 25 січня процес призупинено у зв’язку з тим, що Миколаїв вже не є прифронтовим містом.

Що відомо Перше бетонне укриття в Миколаєві встановили 22 вересня 2022 року в Корабельному районі міста. Читайте також

Протягом доби війська РФ тричі обстріляли прибережні громади Миколаївської області

Війська РФ зранку обстріляли акваторію Очаківської громади на Миколаївщині

Протидесантну міну прибило до узбережжя Миколаївщини

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Джерело