Вже понад 16 тисяч зруйнованих будівель експерти обстежили на Харківщині. Житлові будинки, школи, пам’ятки архітектури, які росіяни зруйнували під час бомбардувань, з повітря за допомогою дрона вивчають фахівці з інституту судових експертиз. За допомогою 3D-сканера обстежують будівлю зсередини, і таким чином встановлюють реальний обсяг матеріальної шкоди, а також вид снаряду та навіть звідки його запустили, йдеться в ТСН. 

Купа цегли, обгорілі перекриття, а над цим майорить український прапор - все, що лишилося від Мереф’янського ліцею після влучання російського снаряду. Директорка пані Тамара зі сльозами згадує день, коли росіяни нищили її ліцей. “Приходили випускники, які закінчили школу 50-60 років тому, але вони тут стояли і просто ридали на цих руїнах. І також кинулись нам допомагати. Стіни падали. Рушились перекриття. Було надзвичайно жахливо і страшно”, - каже вона.

Одразу після влучання жінка разом з колегами одразу ж кинулась витягувати з полум’я шкільну документацію. Споруда тим часом розсипалась на очах. “Вціліла тільки частинка, де була бібліотека і три класні кімнати. Через вікна ми що могли витягли - всі підручники. Десь процентів 70 - ми врятували”, - каже директорка.

Експерти можуть до міліметра фіксувати злочини росіян всього за лічені години замість днів, які витрачали раніше

Серед уламків досі можна розгледіти зошити, фіранки з вікон, залишки меблів. Усе уважно оглядають експерти з інституту судових експертиз. З повітря будівлю обстежують за допомогою дрона, а зсередини, під уламками, куди людині не потрапити, усе фіксує 3D сканер. Це дозволить від 1 до 7 міліметрів побачити усю споруду.

Грунтуючись на цих даних, згодом на комп’ютері відтворять модель будівлі і встановлять усі пошкодження. Зможуть визначити, який боєприпас спричинив руйнування та навіть звідки його запустили. “Ракети більш проходять в фундамент будівлі та углубляються. Наприклад, може бути 2-3 до 5 метрів глибиною. Бомба, якщо фугасна, то характер пошкоджень інший. Вона вибухає на поверхні з будівлею”, - каже судовий експерт Владислав Ходорич. 

На комп'ютері можна буде розгледіти кожну тріщину у стіні та кожну цеглину,  аби оцінити завдану шкоду. Це потім стане черговим доказом у суді проти Росії. За рік вторгнення фахівці дослідили вже 16 тисяч зруйнованих будівель на Харківщині. Справа просувається швидше, відколи фахівці отримали 3D-сканер. “Як раніше було - рулетка, лазерна рулетка і пішки навкруги будівлі. Якщо б на оцій будівлі, то експерти працювали б мабуть декілька днів, а так ми відпрацювали майже 2 години”, - кажуть фахівці.  

“Ми обстежуємо житлові будинки, квартири, громадські об’єкти інфраструктури, офісні будівлі. Найбільшої шкоди було завдано об’єкту - це 155 мільйонів гривень”, - додають дослідники. 

Експертизу проводять навіть за рік після влучання. Головне, кажуть експерти, аби вчасно був складений акт про руйнування. Тоді дослідження проводитимуть з урахуванням погодних умов - дощу та снігу.

Читайте також:

Неочікуваний результат виборів у Чорногорії може змінити підтримку України у війні і вплинути на всю Європу

Росіяни "відзначили" приїзд президента Китаю відкриттям карної справи проти суддів Міжнародного кримінального суду

На фронті збирають докази застосування ворогом хімічної зброї: порушенням правил війни росіяни хизуються на своєму ТБ

Джерело