Пів року в Україні працює онлайн-платформа "Свідок" — проєкт, де люди можуть анонімно писати про життя під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну та розповідати про воєнні злочини росіян. Нині на порталі можна прочитати пів тисячі історій, спогадів, свідчень про війну. Серед них — дописи жителів Чернігівщини. Частину даних, розповіла Суспільному директорка проєкту з контенту та комунікацій Олена Кук, вже передали до Міжнародного кримінального суду. Розповідаємо, як залишити свідчення і як опрацьовують інформацію, що є доказом здійснених росіянами злочинів.

Українські IT-фахівці створили захищену платформу спогадів, де люди анонімно описують свій досвід життя під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

"Мета проєкту – зібрати спогади кожного українця і створити такий всеукраїнський музей, аби все пережите нами не було марним і ніколи не повторилося знову. А також посприяти розголошенню звірств, здійснених військовими РФ. Тому свідчення воєнних злочинів ми одразу передаємо Міжнародному кримінальному суду", — каже Олена Кук. Як зберегти спогади та залишити свідчення на платформі "Свідок"

Аби зберегти спогад, потрібно зареєструватися на сайті svidok.org або ж скористатись Telegram-ботом — @SvidokNoteBot. Далі можна там залишати власні анонімні дописи. Це можуть бути й спогади про те, як людина чула обстріли, стала свідком руйнування, як допомагала та волонтерила, як вимушено покинула домівку, і навіть роздуми чи творчість. Також до тексту можна додавати фото та відео.

Жителі Чернігівщини можуть долучитись до збору свідчень про воєнні злочини. Як це зробити

До платформи вже долучились майже дві тисячі українців, зокрема вдалося зберегти понад десяток спогадів з Чернігівщини. Люди діляться, як зустріли повномасштабну війну, про життя під постійними обстрілами, досвід окупації, адаптацію до життя без електроенергії тощо.

“Багато військової техніки зайшло до Красного, Чернігівської області, аж земля дрижала. Постріли ставали все потужнішими, а ми все більш наляканими. Потім майже жили в погребі. Слава Богу, що в нас є погріб! Літак «орків» постійно літав над нашими хатами, таке враження, що він торкався наших дахів. Потім він почав скидати на нас бомби. Так вбило нашого односельця Романа, ще його батька та брата контузило. Потім артилерією нас закидали, авіабомбами… Жінка та двоє діток підірвалися на міні, намагаючись виїхати з Красного. І ми опинилися в якомусь кошмарі. До Чернігова не виїхати, і в сторону Києва вже не виїхати. Бачили, як хати горіли по селу, тварини бігали зі скляним поглядом, це було дуже моторошно. Навпроти нашого двору зі Скоренського лісу стояв навідник і як тільки він більше виходив, завжди по нас стріляли. Дронів багато літало, все село було в дронах", — поділилась своїми спогадами жителька Чернігівщини на платформі "Свідок".

Кожен допис — анонімний. Розробники закрили особисті дані користувачів з міркувань безпеки. Додатково також створили механізм фіксації спогадів для українців, які перебувають на тимчасово окупованій території.

"Якщо людина перебуває на окупованій території, може поставити спеціальну помітку. Тоді її допис опублікують тільки тоді, коли їй вже нічого не загрожуватиме", — пояснила менеджер з технічних питань Юлія Токарчукова.

Хто може використовувати ці свідчення

Також, платформа захищена від кібератак, а сервери, які зберігають спогади фізично розташовані у Німеччині та США.

"Часто дописи українців у соцмережах блокують. Або вони губляться у потоці інформації. До прикладу, зараз складно знайти деякі відомі фото й відео 24 лютого, не кажучи вже про 2014 рік. А все це дуже важливо зберегти, аби РФ не змогла маніпулювати фактами. Аби все, що ми пережили не було марним. Саме ми хочемо зберегти історію кожного українця на надійному порталі Svidok.org", — пояснює Олена Кук.

Крім того, за словами Олени Кук, розробники відстежують активність на платформі. Відповідно до останніх даних, на "Свідок" щодня заходять тисячі людей за кордоном. Персональні історії українців допомагають краще усвідомити жахіття війни іноземцям, ніж новинні заголовки, вважають організатори проєкту.

Свідчення, викладені у відкритому доступі, також можуть використовувати журналісти, українські й іноземні розслідувачі. А також правоохоронці, які розслідують російські воєнні злочини.

Читайте також

За 6 тисяч гривень здала позиції ЗСУ: у Чернігові судять матір чотирьох дітей за співпрацю з окупантами

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Джерело