Дієтологи попереджають, що квас може бути небезпечним через високий вміст цукру, а також викликати алергію.

Старша наукова співробітниця відділу культурної флори Національного ботанічного саду імені Гришка НАН України Ольга Корабльова зазначила, кому цей літній напій є протипоказаним. 

Шкода від квасу: хто може залишитися з прищами та підвищеним рівнем цукру

Шкода від квасу: хто може залишитися з прищами та підвищеним рівнем цукру

Не можна пити квас людям з проблемою інсулінорезистентності. Цей напій має швидкі вуглеводи, які максимально швидко засвоюються організмом і можуть негативно впливати на рівень цукру в крові.

Тому краще не пити його людям з підвищеним цукром в крові, преддіабетом, а також тим, хто страждає інсулінорезистентністю, інакше - може розвинутися діабет другого типу.

Протипоказаний цей напій тим, хто має хвороби кишечника. Не бажано пити квас людям з грибковими інфекціями, кандидозом кишечника. Медики кажуть, що від цього може посилитися зростання дріжджів. А це призведе до слабкості, емоційних гойдалок, порушення імунітету.

Шкода від квасу: хто може залишитися з прищами та підвищеним рівнем цукру

Не рекомендований чутливим до алергії. Якщо у вас вже є якісь алергії, то варто бути обережним, продукт бродіння може погіршити загальне самопочуття.

Його варто виключити при наявності: каменів у жовчному міхурі або нирках, захворюваннях печінки, гастриті, виразки.

"Якщо поставлений такий діагноз, квас може викликати загострення, печію, запалення слизової в нижніх відділах стравоходу. Крім того, слід пам'ятати, що квас результат бродіння, і тому не рекомендований при хворобах кишечника, зокрема, коліті", — зазначила дієтолог.

  • Матеріали новинного характеру не можуть вважатися призначенням лікаря і прирівнюватися до них. Перед прийняттям рішення обов'язково проконсультуйтеся з лікарем і зверніться до фахівця.

Джерело