Ситуація стосується тисяч громадян та військових, які не зареєструвалися як офіційні волонтери

Державна податкова служба роз'яснила, чи повинні фізичні особи, які не зареєстровані офіційно волонтерами, сплачувати податок на доходи ФО та військовий збір з грошей, що були зібрані на їхніх рахунках на потреби Сил оборони України.

З відповідним запитом до служби звернулось видання "Бізнес Цензор".

Особи, яких немає в Реєстрі волонтерів, зобов’язані платити 19,5% податку з благодійних зборів – роз'яснення ДПС

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Журналісти нагадали, що на початку червня Кабінет Міністрів розширив перелік товарів та послуг, на які волонтери можуть збирати кошти без необхідності оподаткування. Було змінено додаток до постанови №112 від 24 лютого 2016 року "Про затвердження переліку засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб".

У виданні вказують, що це сталося після публікації про відмову Міністерства фінансів включити всі запропоновані волонтерами товари та послуги до переліку товарів, вартість яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб. Тоді розгорівся гучний скандал.

Проте – і це важливо – йдеться лише про громадян, які офіційно є в Реєстрі волонтерів. А якщо не зареєстровані?

У відповідь на запит ДПС повідомила, що перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено ст. 165 Податкового кодексу.

Зокрема (відповідно до п.п. "б" п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165), до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума благодійної допомоги, отриманої благодійниками ‒ фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів, і за умови документального підтвердження витрат на благодійну допомогу.

У ДПС наголосили, що за умови реєстрації благодійника – фізичної особи в Реєстрі волонтерів до 1 січня 2023 року, благодійна допомога, отримана ним з 24 лютого 2022 року, не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (Згідно закону від 16 листопада 2022 року № 2747-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами").

Тобто волонтеру, за умови офіційної реєстрації до січня 2023 року, не потрібно сплачувати ані 18% ПДФО, ані 1,5% військового збору з грошей, які він зібрав на вказані рахунки від 24 лютого 2022 року і витрачав їх оплату товарів та послуг для підрозділів Сил оборони (перелік підрозділів та установ у податковій також уточнили – див. скан відповіді). Також ці кошти не потрібно вказувати в податковій декларації.

Якщо ж фізична особа не зареєструвалася в Реєстрів волонтерів до 1 січня 2023 року, то кошти, отримані на свої рахунки (зокрема і картки банків) включаються до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід з відповідним оподаткуванням. Ці громадяни зобов'язані подавати податкову декларацію і сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору з грошей, які вони збирали з 24 лютого 2022 року.

Податкова декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним. Після цього фізична особа має самостійно до 1 серпня сплатити податкове зобов'язання, зазначене в поданій декларації.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Джерело