Підрив Каховської ГЕС вплине на життя українців - вдарить по гаманцях, вплине на світло в оселях та змінить раціон, йдеться в ТСН. 

В той момент, коли український південь тоне, центр країни ризикує залишитись без води. Каховська ГЕС - кінцева в Дніпровському каскаді - мала велике значення для усієї країни, каже науковець світового центру даних КПІ імені Сікорського Сергій Гапон, який заздалегідь прорахував небезпеку від підриву дамби Каховської ГЕС.

Її підрив докорінно змінить міста і селища, що розмістилися на берегах водосховища. “Це десятки і навіть сотні квадратних кілометрів, які будуть потерпати прямо чи опосередковано від дій води. Насправді територія яка постраждає, вона буде більша, ніж зараз затоплена”, - попереджає він. 

Підрив Каховської ГЕС вдарить по гаманцях українців, вплине на світло в оселях та змінить раціон

У Міндовкіллі ще в жовтні, а саме тоді росіяни замінували ГЕС, пояснили, що означає кожен метр падіння води. Каховське водосховище щодня втрачає приблизно по 100 сантиметрів. Саме тому окрім затоплених берегів Херсона, ми бачимо ще змілілі пляжі у Запоріжжі та тонни риби на Дніпропетровщині. Сьогодні рівень поблизу Нікополя опустився до так званої “мертвої позначки”.  На іншому березі - Запорізька АЕС, її басейни-охолоджувачі, а отже і ядерна безпека, під загрозою. Однак, в Енергоатомі принаймні щодо цього заспокоюють. “Нині ситуація контрольована: окрім Каховського водосховища є ще кілька джерел підживлення ставка-охолоджувача. Це мобільні насосні установки, які можуть бути розгорнуті за необхідності, й останній рубіж – використання підземних свердловин питної води”, - каже президент НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.

Втім, втрату Каховської ГЕС відчують на собі усі мешканці країни. Гідрогенерація - останнім часом працювала в години пік і допомогла країні пережити одну з найскладніших зим. Тепер на усіх гідроелектростанціях намертво закрили шлюзи, а отже й виробництво електрики. До того ж настільки, що “Укренерго” був змушений звертатись за аварійною допомогою до сусідів. “Ми розробили новий баланс і спрацьовували менше води з верхніх водосховищ, які у нас є перед Каховським. Спрацювання менше води, а значить менше електроенергії”, - кажуть в “Укргідроенерго”.

Так триватиме поки не спаде велика вода. Потім, уся країна опиниться в новій, невідомій досі реальності. До неї вже варто почати готуватися. Перш за все це стосується сільського господарства Херсонщини, де система зрошення полів була найкращою. Там отримували врожай овочів двічі на рік, там розташовувались потужності найвідоміших торговельних марок з переробки овочів. Це давало заробіток сотням фермерів всередині країни. Однак, тут постраждає не лише раціон українців. Херсонщина - це півмільйона гектарів зернових, які щороку йшли на експорт, а це валютна виручка. “Фактично ми втрачаємо дусь 14% нашого експорту. В найкращий рік - це 21-й, там було зібрано близько 4 млн зернових. Це той експортний потенціал, який давав нам можливість заробляти ”, - кажуть аграрії.

Вода критично необхідна для промисловості. Найбільше металургійне підприємство Дніпропетровщини вже оголосило про паузу у низці процесів. Під загрозою зупинки підприємства у Нікополі та Марганці. Це не просто заводи, а робочі місця, гроші від продажу продукції, податки, які не надійдуть до бюджету. Шістсот тисяч мешканців Кривого Рогу - закликають економити воду. 

В Уряді вже виділили півтора мільярди гривень на будівництво нових водогонів на Дніпропетровщині. Однак, поки ці водогони будуватимуть, б’ють на сполох екологи. Те, що наробили росіяни викликає у них жах. Масова загибель риби, зміна русла річки, пилові бурі на місці квітучих полів, знищення рідкісних видів тварин і знищення біосферних заповідників на Херсонщині. Офіс генпрокурора вже дав оцінку діям окупантів - екоцид. Науковець Сергій Гапон каже, це найгірше, що траплялося з українською природою. “Для екологічних збитків це вже точно, то що є на сьогоднішній день - це вже десятки мільйонів доларів, а якщо все обчислити, то це мільярди доларів. Це не завищена цифра, це удар по навколишньому середовищу, який буде десятки років відновлюватись”, - каже він.

Змінити ситуацію могло б швидке закриття зруйнованої дамби Каховського водосховища. В Укргідроенерго вже готують відповідний проект. Там говорять і про побудову нової гідроелектростанції, але це справа нешвидка - подібні капітальні проєкти займають до 5 років і потребують колосальних грошей. Однак і це можливо тільки після того, як окупантів виженуть з української землі.

Читайте також:

Автівки, будинки та вибухівка в морі: хвиля зі зруйнованої ГЕС дісталася пляжів Одещини

Обстрілюють дахи з людьми і погрожують розстрілом за евакуацію: мешканці лівобережжя Херсонщини опинились в пастці

Джерело