Жителі Чернігівщини для відпочинку за кордоном у 2023 році найчастіше обирають такі країни: Болгарію, Туреччину, Єгипет, Іспанію та Чорногорію. У порівнянні з попереднім, 2022 роком, кількість відпочиваючих зросла, розповіли в двох Чернігівських турагенствах. У 2023-му турфірми фіксуюють 25-30% відпочиваючих, ніж це було до повномасштабного вторгнення. У 2022 році цей показник становив 5-10%.

Який відпочинок пропонують турагенства жителям Чернігівщини, яка вартість турів і що змінилося у роботі турагенств? На ці та інші запитання в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля" відповіли директорки Чернігівських турагенств Марія Пурига та Марина Бреславець.

Чи є попит на закордонний відпочинок у 2023-му

У 2022 році на Чернігівщині бажаючих відпочити було менше, ніж у 2023-му, каже Марина Пурига. Торік кількість відпочиваючих знизилася на понад 90 %, у 2023 році на 75 %, у порівнянні з 2021 роком.

Відпочинок за кордоном у 2023-му: наскільки доступний та що пропонують туристам з Чернігівщини "Минулого року для багатьох людей, які повернулися в Чернігів після облоги, для них похід до турагенства був, як сходити на масаж, записатися у спортзал, тобто, якесь повернення до колишнього звичайного життя. Але якщо порівнювати, наприклад, з 2021 роком, кількість відпочиваючих була десь 5%, тобто було значне падіння подорожуючих. Зараз (2023 — ред.) вже маємо десь 25% відпочиваючих, від того, що було раніше (до повномасштабного вторгнення,— ред.)", — розповіла Марина Пурига.

Серед тих, хто їздив відпочивати за кордон у 2023 році є люди, які втратили під час війни рідних, житло.

"Люди розуміють, що найважливіше — це емоції, сьогоднішнє життя, що невідомо, що буде завтра", — каже Пурига.

Про збільшення попиту на закордонний відпочинок, у порівнянні з 2022 роком, говорить і керівниця ще однієї турагенції у Чернігові Марина Бреславець. Вона каже, люди хочуть отримувати позитивні емоції.

"У 22-му році туризм як маленька дитинка, котра робила перші кроки, і вони були такі невпевнені. Якщо порівнювати туризм 2022 року з 2023, то зараз туризм оживає. Попит значно збільшився. У нас є 20-30% туристів, у порівнянні з довоєнним періодом. Бо тут вже постає питання не тільки свого стану, але й навіть вже і здоров'я. Тому, звісно, не всі можуть поїхати на відпочинок з певних причин, але ті, хто має таку можливість, вони намагаються відпочивати". В які країни їздили відпочивати жителі Чернігівщини

Зі слів Марини Бреславець, у 2023 році люди для відпочинку обирали Болгарію, Туреччину та Єгипет. Торік вибір був менший, зараз він розширився.

"Туристи в основному запитували в нас тільки про проживання, а так добиралися самі, хто знаходився в Європі. У цьому році вже є навіть рейси до Європи як з України, так і з сусідніх країн. Тобто наші туроператори роблять організовані пакетні тури, наприклад, з вилітом з Кишинова (Молодова) чи з Польщі, це може бути Варшава, також Жешув".

Є попит на відпочинок і в Іспанію, Болгарію, Чорногорію та Грецію, каже Марина Пурига.

"У 2021 році у нас Туреччина і Єгипет складали 90% від усіх продажів, то зараз ці дві країни складають менше 40%. Люди більше орієнтуються на європейський відпочинок. У нас зараз від 10 до 15% займають такі країни як Іспанія, Болгарія, Чорногорія і Греція".

Як розповіла Марина Пурига, через воєнний стан, серед туристів майже відсутні чоловіки. З 10 туристів — один чоловік.

"Нещодавно ми мали досвід, у весільну подорож їздив військовий. Для того, щоб відпочити, він написав рапорт і брав витяг з наказу, виданий командиром. На кордоні все було дуже швидко і просто. Тобто, ніяких затримок з цим не було". Який відпочинок пропонують турагентства

Марина Пурига каже, туристам пропонують тури на море в трьох варіантах:

1) автобусні тури;

2) авіатури;

3) екскурсійні тури.

Автобусні тури на море популярні у країну Болгарія.

"Це найближче і туди найпростіше дістатися. Туди можна доїхати за 24 години з моменту посадки в Києві. Болгарія пропонує іnclusive, там є розваги для дітей, є багато готелів, які мають вже водні гірки, і є готелі, які мають власні пляжі, що дуже велика рідкість для взагалі європейських країн", — говорить Пурига.

"Болгарія є одним з найулюбленіших напрямків зараз у цей складний час, бо туди можна добратися як автобусом, так і літаком. І це один з найдешевших напрямків зараз",— говорить Бреславець.

Екскурсійні тури у літній сезон попитом не користуються. Вони більш популярні восени.

Марія Пурига розповідає, торік були поодинокі випадки бронювання турів по Україні, у 2023 році такі запити збільшилися.

"Ми можемо бронювати санаторії, або якісь готелі, здебільшого в Карпатах. А також ми займаємось екскурсійним туризмом по Україні. Якщо порівняти, наприклад, з вартістю турів за кордон і в Україні, то, наприклад, нещодавно на сім'ю, де двоє дорослих і одна дитина, ми забронювали тур на озеро Синевир, яке включає багато екскурсійних об'єктів. Вартість такого туру на двох дорослих і дитину склала 12 тисяч гривень. Зараз все відроджується і охочих відпочити в Україні вони теж є". Як добратися на відпочинок за кордон

У зв’язку з воєнним станом, в Україні не працюють аеропорти. До найближчого, який є у Кишинові у Молдові, необхідно їхати 14 годин, каже Марія Пурига.

"І насправді, щоб спланувати так, щоб все було вчасно, щоб, не дай Боже, не спізнитися на рейс, все одно виїжджати треба майже за добу до вильоту. Через це багато туристів все ж таки обирають Кишинів, в плані міста, з якого краще вилітати на відпочинок. Тому що якщо ми розглядаємо, наприклад, польські міста, то там буде більше годин".

На відпочинок можна також поїхати з аеропорту Варшави, Кишинева (Польща, — ред.) Бухареста (Румунія, — ред.).

Туристам радять добиратися до аеропорту потягом, адже там митний контроль пройти не складно, каже Пурига. Якщо ж їхати автобусом, або машиною, то простояти на митному контролі можна і понад п'ять годин.

"Час обовязково потрібно прорахувати. Нещодавно мали такий випадок, коли саме час вильоту змінився на раніше, а виліт був з Бухаресту, і це все понесло додаткові витрати, тобто треба здавати старі квитки на автобус, брати нові квитки", — каже Пурига. Скільки доведеться витратити на відпочинок за кордоном у 2023-му

До війни, каже Марина Бреславець, по гарячій пропозиція за кордоном можна було відпочити вдвох за 500 доларів, зараз ціна збільшилася втричі, і складає близько 1 500 доларів чи євро, взалежності від обраної країни відпочинку.

"Щодо турів з авіаперельотом, дійсно, є дуже велика різниця з тим, що було раніше. По-перше, фактор, який сприяв зростанню вартості турів, це курс долара. Він зріс майже в півтора рази, то і вартості подорожів, відповідно, зросла", — розповіла Марія Пурига.

Зі слів Пуриги, ціна на автобусні тури до Болгарії, майже не змінилися.

Що змінилося в роботі турагенств

Марія Пурига розповідає, раніше бронювали майже 100% пакетних турів, туди входили: переліт, проживання, харчування, страхування. Тобто, натиском однієї кнопки бронювали зразу всі послуги. Зараз все частіше тури формують самостійно, через те, що деякі туристи перебувають за кордоном. Є комбіновані тури, коли один турист за кордоном, інший — в Україні, і вони хочуть вилетіти разом в якусь країну, каже Марія Пурига.

"Часто буває таке, що одна людина, яка за кордоном, вилітає зі свого міста, інша людина, яка в Україні, вилітає з Кишинева чи з Польщі і вони зустрічаються, і таким чином, зараз, замість того, щоб як раніше натиском однієї кнопки забронювати все, ми окремо бронюємо переліт для туристів з-за кордону, дорогу і переліт для туристів з Чернігова чи з України, окремо бронюємо готель, окремо бронюємо трансфер, страховку. Квест такий треба пройти своєрідний, аби оформити тур".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Джерело