Німеччина вивчає докази, які можуть вказувати, що диверсійна група, причетна до підриву "Північних потоків" у Балтійському морі 26 вересня 2022 року, ймовірно, використовувала Польщу як оперативну базу. У Німеччині припускають, що Польща була центром логістики та фінансування атаки на газопроводи.    

Про це пише видання The Wall Street Journal.

Слідчі Федерального відомства кримінальної поліції Німеччини з'ясовують, чому яхта, яка, як вони вважають, була використана для проведення операції, заходила до вод Польщі. 

Вибухи на "Північних потоках": Німеччина вивчає причетність Польщі – The Wall Street Journal

Раніше ЗМІ писали про обшуки у чоловіка, який фрахтував судно "Андромеда", використовуючи підроблений паспорт на ім'я Стафан М. Це судно може бути причетним до вибухів. Німецькі слідчі повністю відтворили двотижневий рейс "Андромеди" і встановили, що вона відхилилася від свого курсу, щоб зайти до польських вод.

Зібрана інформація показує, що яхта пропливла навколо кожного з місць, де пізніше сталися вибухи. Ці докази зміцнили переконання слідства в тому, що "Андромеда" відіграла важливу роль у руйнуванні трубопроводів. 

Слідчі дійшли до висновку, що однією з вибухових речовин, використаних в операції, був октоген – безбарвна речовина, яка добре підходить для руйнування підводної інфраструктури.

Німецькі слідчі заявляють, що вони також з'ясовують, чому яхта була орендована за допомогою туристичного агентства, розташованого у Варшаві, яке, за словами знайомих з розслідуванням людей, є частиною мережі підставних компаній, що належать українцям і підозрюються у зв'язках з українською розвідкою. 

Офіційні особи Польщі та Німеччини заявили, що польський уряд не був повідомлений щодо розслідування пересування судна "Андромеда" та його екіпажу і дізнався про нього з повідомлень у ЗМІ.

Після того, як з'явилися новини про судно, польська влада звернулася до Німеччини з проханням надати більше інформації. Додається також, що в середині травня обидві сторони провели робочу зустріч.

Польські посадовці запевнили, що їхній уряд не відігравав жодної ролі в організації атак на "Північні потоки".

Вибухи на "Північних потоках": що відомо

26 вересня 2022 року на трубопроводах "Північний потік" і "Північний потік-2" сталися вибухи. Біля острова Борнхольм у Балтійському морі розпочався витік на чотирьох ділянках газопроводів у виключних економічних зонах Данії та Швеції.

Президент Росії Володимир Путін назвав вибухи на газопроводах "актом міжнародного тероризму, метою якого є якого підірвати енергетичну безпеку Європи".

7 березня 2023 року видання The New York Times із посиланням на джерела та дані розвідки написало, що нібито вибухи на російських газопроводах могла влаштувати проукраїнська група "опонентів Путіна". До неї нібито входили росіяни та українці.

8 березня видання The Washington Post повідомило, що розвідувальні управління європейських країн не перехоплювали жодних комунікацій російських чи українських офіційних осіб, які б дозволяли довести їхню причетність до підривів газопроводів "Північний потік". Таких даних немає й у американської розвідки.

Міністр оборони України Олексій Резніков відкинув причетність начебто "проукраїнської групи" до підриву газопроводів "Північний потік".

Президент Володимир Зеленський також спростував причетність України до підриву "Північних потоків".

Вже у березні 2023 року російський диктатор Володимир Путін назвав "маячнею" версію про начебто причетність України до вибухів на трубопроводах "Північний потік" та "Північний потік-2".

Читайте також:

  • Біля місця вибухів на “Північних потоках” помітили спеціальне судно
  • Росія шпигує за Заходом за допомогою кораблів-привидів – ВВС 
  • Вибухи на "Північних потоках": що приховують військові навчання російського флоту у Балтійському морі — розслідування

Джерело